Barwny krajobraz z wpisanym w całą przestrzeń aktem kobiecym – obraz Katarzyny Kukuły pt. „Przyjemność” zdobył największe uznanie wśród widzów głosujących w plebiscycie publiczności na najciekawszy obraz wystawy finałowej Bielskiej Jesieni 2017 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Wystawa 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 trwała od 9 listopada do 31 grudnia 2017 roku. Ekspozycję w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta obejrzało blisko 6,5 tys. osób. W głosowaniu wzięło udział 531 widzów, którzy wybierali jeden spośród 194 obrazów namalowanych przez 69 artystów. Zdecydowanymi liderami plebiscytu publiczności okazało się troje artystów: Katarzyna Kukuła z Sosnowca, która zdobyła najwięcej głosów, a tuż za nią znaleźli się Marcin Jarych z Wrocławia i jego obraz „Polska warcząca” oraz Paulina Zalewska z Łodzi z obrazem „Wenecka łódź podwodna”.

Katarzyna Kukuła i Andrzej Saj, redaktor naczelny Pisma Artystycznego “Format”, które przyznało artystce Wyróżnienie Redakcji, foto Krzysztof Morcinek

– Katarzyna Kukuła, zwyciężczyni plebiscytu publiczności, łączy akt z roślinnością, oplatającą ciało jak ornament lub wręcz wyrastającą z postaci leżącej kobiety, tworzącej barwny fragment pejzażu. Ciało kobiety przeżywającej rozkosz umieszcza w kosmosie, utożsamiając fizyczne przeżycie z procesami astralnymi – wyjaśnia Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, członek jury Bielskiej Jesieni 2017.

30-letnia artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Leszka Misiaka otrzymała w 2012 roku, w tym samym roku w Gdańsku zdobyła Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych na wystawie Najlepsze Dyplomy ASP; jest autorką sześciu wystaw indywidualnych, ostatnio w krakowskiej galerii Piękny Pies, zatytułowanej „Istnieje w Nas kosmos możliwości”.

– Prace na Bielską Jesień są jak coming out. Kobieca seksualność jest tak złożonym tematem. Przez lata narosły o niej różne mity, a ona i tak ucieka z „szuflady” i zachowuje swoją świeżość –  mówi Katarzyna Kukuła.

To już trzecie wyróżnienie dla artystki na Bielskiej Jesieni 2017; wcześniej za zestaw trzech prac „Wielki Wybuch II”, „Przyjemność”, „Malarka” otrzymała wyróżnienie regulaminowe przyznawane przez jury biennale oraz wyróżnienie redakcji Pisma Artystycznego „Format”.

Wręczenie dyplomu laureatce Nagrody Publiczności Bielskiej Jesieni 2017 odbędzie się w piątek, 5 stycznia, podczas pierwszego w nowym roku wernisażu w Galerii Bielskiej BWA – otwarcia wystawy malarstwa Zdzisława Kudły. Dla pięciu losowo wybranych osób, które oddały swój głos w plebiscycie, galeria przygotowała nagrody w formie katalogów biennale i zaprosiła je na piątkowy wernisaż.

Plebiscyt publiczności był jednym z kilku wydarzeń towarzyszących 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017. W czwartek, 18 stycznia br. o godz. 14.00 w galerii rozpocznie się spotkanie z uczestnikami działań edukacyjnych zatytułowane „Bielska Jesień – recenzje, animacje, selfie”. W trakcie spotkania zostaną podsumowane konkursy na recenzję i „Selfie z ulubionym obrazem Bielskiej Jesieni 2017”; odbędzie się również pokaz filmów animowanych na temat biennale przygotowanych przez uczennice Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej pod kierunkiem Joanny Chudy.

Trwa jeszcze ostatni konkurs Bielskiej Jesieni 2017 – do 10 stycznia galeria oczekuje na recenzje wybranego obrazu prezentowanego na wystawie finałowej biennale. Dla autorów trzech najlepszych prac galeria przygotowała nagrody: laureat pierwszego miejsca otrzyma voucher w wysokości 100 zł do restauracji „Browar Miejski” oraz katalog biennale; na zdobywcę drugiego miejsca czeka 2-osobowy bilet na przejazd kolejką gondolową na Szyndzielnię oraz karnet wstępu dla dwóch osób na bielską replikę 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts; taki sam karnet będzie także nagrodą dla laureata trzeciego miejsca. Wszyscy nagrodzeni otrzymają również roczny karnet wstępu na wystawy w Galerii Bielskiej BWA.

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

tekst: materiały Galerii Bielskiej BWA
foto obrazu: Jacek Rojkowski 

Komentarze