W dniu 5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Wolontariat to praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca i właśnie dlatego jest taka wyjątkowa i bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

I właśnie wczoraj w chorzowskim Parku Śląskim, w ramach obchodów tego wyjątkowego dnia, uhonorowano wyróżnieniami i nagrodami Seniorów Wolontariuszy, którzy swój czas oddają innym, pomagając w miastach, miasteczkach i wsiach na terenie całego kraju.

Między innymi została nagrodzona tytułem Seniora Wolontariusza 2017 roku bielszczanka – Pani Anna Jurczyga. Pani Ania z wykształcenia jest historykiem, a wieloletnim pedagogiem z zamiłowania – dziś już na emeryturze. Jej aktywność zawodowa związana była z Siemianowicami Śląskimi, natomiast na czas emerytury wybrała Bielsko–Białą. I tu właśnie ostatnie 7 lat poświęciła dla innych, a ściśle mówiąc dla podopiecznych Domu Opieki „Samarytanin’. Jest to ośrodek przeznaczony dla osób w podeszłym wieku, jak również dla chorych przewlekle somatycznie. To właśnie tym ludziom Pani Ania oddaje każdego dnia czas i serce – nie tylko pomagając w opiece dnia codziennego ale zabiera ich do kina, teatru, na koncerty, organizuje spotkania i pogadanki, jeździ na wizyty do poradni specjalistycznych a także na zakupy. Ostatnio nawet napisała piękną bajkę, którą zamieniła na spektakl w którym grają jej podopieczni. Ze swoim przedstawieniem odwiedzają przedszkola dając wiele radości dzieciom. Trudno powiedzieć czego Pani Anna Jurczyga nie robi – na pewno jest to wyjątkowa osoba o wielkim sercu, którym dzieli się z innymi. Tym bardziej cieszy fakt, że to co robi dla innych zostało docenione i że właśnie to jej przypadł ten zaszczytny tytuł Seniora Wolontariusza 2017 roku.

Możemy być dumni z Pani Ani oraz z wielu innych wolontariuszy.

Źródło: Rada Seniorów Miasta Bielska-Białej

Komentarze