Śliwkowe odblaski, to oczywiście Gmina Lipowa! Już po raz trzeci w tej gminie ruszyła akcja rozdawania tych ważnych elementów ubioru, które mogą uratować życie.  W tym roku w ramach akcji do mieszkańców trafi ponad tysiąc odblaskowych, uśmiechniętych śliwek.  Akcja, która została zainicjowana trzy lata temu przez Wójta Jan Górę, co roku angażuje radnych, sołtysów, dyrektorów szkół, oraz służby, jak również wspierana jest przez Komenda Powiatowa Policji w Żywcu.

29 listopada Wójt Jan Góra, radny Czesław Milkusiak, dyrektor szkoły Janusz Caputa, policja oraz „Sznupek”, rozdawali śliwkowe odblaski. Taka niespodzianka czekała na uczniów przed Szkołą Podstawową w Lipowej, gdzie została zainaugurowana tegoroczna edycja tej akcji. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę na to, jak ważne jest noszenie odblasków, również w terenie zabudowanym. W kolejnych dniach akcja odbędzie się w następnych szkołach w gminie Lipowa. W tym roku akcję wsparła również ekipa  „Lewiatan – Makowscy”, którzy rozdawali młodym mieszkańcom drobne upominki. Po akcji odbyło się również spotkanie dotyczące bezpieczeństwa z przedszkolakami.

– Ta akcja stała się już naszą małą, lokalną tradycją i będziemy ją nadal kontynuować, bo w tym okresie noszenie odblasków jest bardzo ważne! Trzeba o tym mówić, przypominać i uczyć najmłodszych. Statystyki wypadków z udziałem pieszych najlepiej to pokazują i są wymownym symbolem tego, ile jeszcze w tej kwestii mamy wspólnie do zrobienia.- mówi Jan Góra, Wójt Gminy Lipowa.

Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych. Bardzo ważny może okazać się dla nich błyszczący odblask, który przyciąga uwagę innych użytkowników dróg. Im więcej odblasków ma na sobie “niechroniony” uczestnik ruchu tym bardziej będzie widoczny na drodze, a co za tym idzie – bezpieczniejszy.

Piesi to najsłabiej chroniona grupa uczestników ruchu drogowego. Dosadnie pokazują to statystyki wypadków. W Europie 22% wszystkich ofiar wypadków to piesi, w Polsce te statystyki wyglądają jeszcze gorzej, bo stanowią oni ok. 35% wszystkich ofiar wypadków.

Noszenie odblasków znacznie poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Dla porównania, osoba nosząca odblask dla kierowcy widoczna jest z odległości 150 metrów, a bez niego zauważalna jest dopiero z odległości 20 metrów.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 r. (Prawo o ruchu drogowym) wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku – poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę! Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze – bądź widoczny!

Źródło: Urząd Gminy Lipowa

Komentarze