Fundacja Arka kolejny raz zorganizowała akcję Rower Pomaga. Cel inicjatywy to zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wystarczyło wsiąść na rower, a następnie przejechaną liczbę kilometrów wpisać do specjalnego licznika na stronie akcji. Im więcej przejechanych kilometrów, tym więcej rowerów mogły dostać dzieci z domów dziecka. Rowerzysta mógł też sprawdzić, ile CO2 wyprodukowałby samochód, żeby przejechać ten sam dystans.

W tym roku największym zainteresowaniem cieszył się wyczyn BiBi czyli Bogusi Mańdok, która w ramach akcji przejechała całą Polskę dookoła. Trasa miała w sumie 3,5 tys. kilometrów, a przejechanie jej zajęło rowerzystce dwa miesiące. – Niektórzy napotkani ludzie byli zdziwieni, że dziewczyna samotnie podróżuje przez całą Polskę. Miałam trochę przygód po drodze, ale to było super doświadczenie – mówiła Bogusia.

Ostatecznie udało się przejechać aż 3 miliony kilometrów i rozdać 70 rowerów dla dzieci z Oświęcimia, Żywca, Międzyświęcia i ulicy Kreatywnej z Bielska-Białej. Rozdanie jednośladów nastąpiło na Rynku w Bielsku 3 października. Sponsorami rowerów byli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Lasy Państwowe, Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej, Grupa Kęty i Murapol S.A.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Wawak

Komentarze