18 i 19 listopada w Żywcu i Krakowie, odbyły się dwa premierowe pokazu filmu „Ojciec, czyli o Pieronku” z udziałem bohaterów filmu, którzy po projekcjach długo odpowiadali na pytania publiczności. W najbliższą sobotę film Szymon J. Wróbla zostanie pokazany na Lubelskim Festiwalu Filmowym, 2 grudnia wraz z reżyserem powędruje do Kielc (Kino Fenomen), a od 8 grudnia pokazywany będzie w regularnym repertuarze kina Meduza w Opolu.  Tym, którzy pokazy w Żywcu i Krakowie przegapili, warto przypomnieć że zostały wyznaczone dodatkowe:

 • 26 listopada, godzina 15:00, Kino Pod Baranami (Kraków)
 • 30 listopada, godzina 14:30, Kino Janosik (Żywiec)
 • 15 grudnia, godzina: 20:00, Kino Janosik (Żywiec).

„Ojciec, czyli o Pieronku”, to pierwszy pełnometrażowy dokument o bp. Pieronku i jego wyjątkowym tacie. W filmie obok bp. Pieronka i jego brata Mieczysława zobaczyć można jeszcze m.in. Jerzego Owsiaka, ks. Adama Bonieckiego, czy red. Marka Zająca. A w filmie słychać muzykę Krzysztofa Trebunia – Tutki. Autorem filmu jest Szymon J. Wróbel, który zrealizował wcześniej takie dokumenty jak „Jego Oczami” i „Z domu…”. Ten drugi we wrześniu miał swoją premierę na TVP Kulturze, a pierwszy przez 3 lata pokazywany był w kraju i za granicą doczekał się swojej książkowej wersji.

Pełnometrażowy obraz trwa prawie 90 minut. Tytuł wskazuje, że to historia nie tylko o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale i o ojcu biskupa – Władysławie, legioniście, samorządowcu i działaczu na rzecz kultury na Żywiecczyźnie.

Zdjęcia kręcone były w Żywcu i okolicach – m.in. w szkole średniej, do której uczęszczał biskup oraz jego brat Mieczysław; a także w Warszawie i w Krakowie – gdzie w Starym Teatrze.

– Film Szymona Wróbla jest ważny, gdyż- za sprawą swego nietuzinkowego bohatera- przypomina, że polski kościół nie jest skazany na radykalizm. Biskup Pieronek uosabia otwartość, charyzme i gotowość do dialogu, czyli cechy, które jednakowo dobrze sprawdzają się na ambonie i na Woodstocku – mówi Piotr Czerkawski, krytyk roku 2016 według PISFu.

„Ojciec, czyli o Pieronku” jest to niezależny film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale nie tylko. Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Spod jego skrzydeł wyszło wielu duchownych, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele. Jaki wpływy na historię Biskupa Pieronka, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzinne Radziechowy? Rodzinne relacje, gdzie tata, brat i on za swoje zasługi otrzymali najwyższe odznaczenia? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty? Ten film ma pokazuje historię człowieka, księdza, z Żywiecczyzny- mieszkającego na Wawelu(!), który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ten film przypomniana historię Władysława Pieronka, ojca ks. Biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce i który do końca został patriotą.

Plakat do filmu przygotował dr Sebastian Kubica. Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi również wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na Uniwersytetach w Polsce i za granicą m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech i Chile. Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad stu prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. Węgry, Rumunia, Francja. Finlandia, Iran, Chiny, USA, Japonia, Korea. W 2008 roku uzyskał roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 roku jest członkiem FECO Poland (FEderation of Cartoonists Organizations). Od 2015 roku jest członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale)

Najważniejsze nagrody:

 • Nagroda równorzędna, Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra, 2003, Polska
 • Brązowy Medal, International Poster Triennial in Toyama, 2003, Japonia
 • Srebrny Medal, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2003, Polska
 • Brązowy Medal, Międzynarodowe Biennale Plakatu, Warszawa, 2004, Polska
 • Nagroda Prezydenta Miasta Sosnowca, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2006, Polska
 • II nagroda, I Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2006, Polska
 • Brązowy Medal, The International Poster Biennial, Ningbo, 2007, Chiny
 • Nagroda Prezydenta Miasta Bielska- Białej, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2008, Polska
 • Złoty Medal, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”, Muzeum Miedzi, Legnica, 2011, Polska
 • Wyróżnienie, Międzynarodowa wystawa rysunku satyrycznego „SATYRYKON”, Muzeum Miedzi, Legnica, 2012, Polska
 • Nagroda, Awakening World Awards Festival, Teheran, 2012, Iran
 • Nagroda Fundacji AnStifte, IV Międzynarodowe Biennale Plakatu, Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2012, Polska
 • Pierwsza Nagroda, V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2014, Polska
 • Wyróżnienie honorowe, II Międzynarodowe Biennale Plakatu, Bielsko – Biała, 2015, Polska
 • Wyróżnienie Galerii Plakatu AMS, 400 rocznica śmierci Williama Szekspira „Szekspir ∞”, 2015, Polska

Źródło: Twórcy filmu

Komentarze