9 marca w Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się premiera sztuki Oresteja? w reżyserii Francois Lazaro.

Nawiązująca do jednego z najstarszych tekstów teatralnych – Orestei Ajschylosa inscenizacja nie jest jednak wiernym odtworzeniem tego utworu. Jak przyznał reżyser sztuka jest marzeniem sennym na temat Orestei. Zostało to zaznaczone w samym tytule bielskiej inscenizacji, w którym zawarty został znak zapytania. Jak zaznaczył Francois Lazaro wraz z aktorami pracował nad ponownym oglądem prostych, prymitywnych gestów ludzkości. Większość z nich odnieść można także do dzisiejszych wydarzeń w otaczającym nas świecie.

Oresteja?, zrealizowana we współpracy z francuskim Clastic Théâtre, to powrót znanego reżysera Francois Lazaro do Bielska-Białej. Współpracę z Teatrem Banialuka Lazaro nawiązał już bowiem w 1988 roku przy realizacji Samotności Bruno Schulza. Ostatnią wyreżyserowaną przez Francuza sztuką w Bielsku-Białej był spektakl Król umiera z 2009 roku, który zdobył wówczas Złotą Maskę za najlepsze przedstawienie Województwa Śląskiego. Jak zapowiedziała dyrektor Banialuki, Lucyna Kozień, obecna sztuka będzie prawdopodobnie ostatnią inscenizacją Lazaro, nie tylko w Bielsku-Białej, ale w ogóle w jego bogatej twórczości reżyserskiej.
Premiera spektaklu odbędzie się 9 marca. Grany będzie także w dnia 12-16 marca oraz w kwietniu. Szczegółowy repertuar znaleźć można w naszym serwisie w dziale Teatr.

 

Oresteja?
Bohaterowie przedstawieni w tragediach Ajschylosa zaskakują brutalnością, żądzą władzy i zemsty. Kierują nimi pobudki, które są dla nas zupełnie niezrozumiałe. Taka przemoc usprawiedliwiana tradycją i religią przywodzi na myśl wydarzenia, których świadkami jesteśmy tu i teraz – zamachy terrorystyczne. Informacje o brutalnych aktach przemocy dochodzą do nas najczęściej za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu. Wydarzenia, które widzimy w urywkach są niczym wykopaliska archeologiczne – poznajemy zaledwie niewielki fragment historii. Ponadto wystarczy przełączyć kanał w telewizji, zmienić rozgłośnię radiową lub portal internetowy, a rzekome fakty przyjmują inny wydźwięk, służą innej sprawie. Jednocześnie te właśnie obrazy, budują naszą świadomość. Na ich podstawie wydajemy osądy, podejmujemy decyzje, w końcu głosujemy w wyborach – korzystamy z przywileju, którego korzenie sięgają czasów Ajschylosa.
Taka właśnie współczesność w poetycki, metaforyczny sposób została ukazana w widowisku Oresteja?. Tworzone na scenie sekwencje budowane są na bazie szczątków zdarzeń, niedopowiedzeń i wiadomości przekazywanych przy użyciu komunikatorów internetowych. Za pomocą prymitywnych gestów inspirowanych obrazami zaczerpniętymi z historii sztuki, tworzone są uniwersalne znaczenia, przekazywane są emocje i uczucia. Do budowania „ruchomych obrazów” wykorzystywana jest minimalistyczna scenografia, w której odnajdziemy eksponaty z sal muzealnych – arcydzieła sztuki starożytnej, ale także kostium i lalki teatralne. Nieocenioną rolę w tworzeniu atmosfery spektaklu odgrywa muzyka wykonywana na instrumentach znanych już w starożytności.
Starożytni pozostawili po sobie teatr, którego podstawą jest dialog. Dialog zaś jest niezbędny do zawarcia pokoju. Kiedy odkładamy niechęć, uprzedzenia, broń; kiedy zdejmujemy kominiarki; gdy we wrogu uda nam się dostrzec po prostu człowieka – wtedy rodzi się nadzieja na pojednanie.

  • Sztuka na motywach Ajschylosa
  • spektakl zrealizowany we współpracy z Clastic Théâtre (Francja)
  • scenariusz i reżyseria François Lazaro
  • scenografia Sevil Gregory
  • muzyka Krzysztof Maciejowski
  • aktorzy: Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek, Ziemowit Ptaszkowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski

Premiera 9 marca 2018

Spektakl dla młodzieży i dorosłych

Komentarze