Julian Przyboś, Mieczysław Stanclik, Stanisław Gola, Kazimiera Alberti – to nazwiska poetów związanych z Podbeskidziem. Ich twórczość często nawiązywała do miejsc, z których się wywodzą, a które kształtowały ich jako twórców. Centrum Handlowe Gemini Park Bielsko-Biała, wspólnie z Akademią Techniczno-Humanistyczną ogłosiło konkurs na wyłonienie jednego z poetów, który zostanie uwieczniony na szczególnym skwerze  – nowej przestrzeni o charakterze kulturotwórczym, zaprojektowanej i wykonanej na terenie kampusu ATH, przed budynkiem „L”. Fundatorem i mecenasem przedsięwzięcia jest Gemini Park Bielsko-Biała.

Podczas uroczystego otwarcia skweru, w listopadzie 2017 r., ogłoszono konkurs, który wystartował na stronie internetowej Gemini Park Bielsko-Biała. Kapituła konkursu, w skład której wchodzą pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH oraz przedstawiciele Gemini Park Bielsko-Biała i Książnicy Beskidzkiej wyłoni postać poety, który zostanie uwieczniony w rzeźbie na symbolicznej ławeczce.

Głos również mają bielszczanie – na stronie internetowej Gemini Park trwa głosowanie, którego termin upływa już wkrótce, bo 31 stycznia 2018 roku. Następnie Kapituła przeliczy głosy, a w lutym ogłosi wyniki wyborów. Uroczyste odsłonięcie zwycięskiej rzeźby nastąpi wiosną 2018 roku.

Konkurs zainicjowali humaniści – wykładowcy i studenci z ATH, a co ciekawe, wizerunek wybranego twórcy zostanie zaprojektowany i wykonany w technice 3D, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów polimerowych i kompozytów.

Zachęcamy do udziału w głosowaniu na www.bielskobiala.geminipark.pl

Komentarze