Od początku sierpnia 2016 roku w Bielsku-Białej powstaje nowy mural na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Cieszyńskiej 36. Jego autorką jest Natalia Rak, polska artystka, która przyjęła zaproszenie do udziału w projekcie „oBBraz miasta #3”, realizowanym przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA.
„oBBraz miasta #3″ to trzecia edycja projektu, dzięki któremu w przestrzeni miejskiej powstają wielkie realizacje malarskie – murale. Dotychczas, podczas dwóch wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym przy ulicy Partyzantów sześć dzieł.
Projekt zaproponowany na ścianę budynku przy ul. Cieszyńskiej 36 odwołuje się do Nocy Świętojańskiej – pradawnego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, w szczególności ze zwyczajem plecenia wianków przez młode dziewczyny. Na muralu swoje miejsce znajdzie również motyl Zygzakowiec kokornakowiec, którego obecność około 1900-1910 tylko w okolicach doliny Wapienicy i Starego Bielska opisywał entomolog L. Springer. Obecnie gatunek który występował wyłącznie w naszej okolicy uznawany jest w Polsce za wymarły, jednak od 2014 roku dzięki staraniom Jacka Proszyka hodującego motyle w Dolinie Wapienicy, podejmowane są próby przywrócenia tego gatunku w naszym regionie.
Natalia Rak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskała w pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu u prof. S. Iwańskiego, aneks w pracowni Ilustracji i Komiksu u prof. G. Kołata. Autorka licznych, monumentalnych murali, które realizuje w różnych zakątkach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwecji i we Włoszech. Oprócz street artu zajmuje się również malarstwem i projektowaniem. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych.
Projekt „oBBraz miasta” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Więcej o Natalii Rak_>>
untitled
Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA.
Kuratorem jest Justyna Łabądź.
Głównym partnerem i sponsorem projektu jest Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.

Komentarze