43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 zakończone 31 grudnia 2017 roku miało swój epilog – uroczyste podsumowanie konkursów – na recenzję i selfie –dotyczących prac prezentowanych na wystawie finałowej biennale.

Laureatkami w konkursie na recenzję zostały: Kaja Bednarska – 1. miejsce, Marta Czepczor – 2. miejsce i Justyna Lameńska – 3. miejsce; wszystkie autorki (19-letnie) są uczennicami polonistki Jadwigi Jarosz w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

Laureatka pierwszego miejsca, Kaja Bednarska podjęła się opisania wrażeń i refleksji, jakie wywołały w niej obrazy „Wielki Wybuch II„”, „Malarka” i „Przyjemność” Katarzyny Kukuły. W ocenie młodej recenzentki czytamy m.in.: „Budowanie wizerunku silnych i niezależnych kobiet w sztuce, które również pragną czerpać inspirację z intymnego życia, jest moim zdaniem genialnym krokiem w stronę walki o nasze prawa.” Jury konkursu doceniło trafność analizy młodej recenzentki oraz ukazanie w jej pracy wrażeń i myśli, od pierwszego zniechęcenia wstydliwym tematem opisywanych dzieł po zrozumienie wyzwania, jakiego podjęła się malarka i dostrzeżenia artystycznych środków oddających intymny świat kobiecych doznań seksualnych.

Recenzja Kai Bednarskiej po raz kolejny zwraca uwagę na malarstwo Katarzyny Kukuły. Na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień artystka otrzymała wyróżnienie regulaminowe przyznane przez jury; wyróżnienie Pisma Artystycznego „Format” oraz Nagrodę Publiczności za najciekawszy obraz na wystawie finałowej, którym okazała się „Przyjemność”.

Marta Czepczor, laureatka 2. miejsca, w sposób niezwykle emocjonalny i poetycki opisała wrażenia, które wywołała w niej praca bez tytułu Emilii Kiny. Autorką trzeciej nagrodzonej pracy jest Justyna Lameńska, która zrecenzowała obraz Marcina Jarycha „Polska warcząca”.

Spotkanie otworzył pokaz 10 animowanych impresji na temat wystawy finałowej Bielskiej Jesieni 2017 oraz historii biennale. Pod kierunkiem artystki i nauczycielki, Joanny Chudy, filmy przygotowało 16 uczennic Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, którym galeria wręczyła upominki.

Podczas spotkania ogłoszono także wyniki konkursu na selfie z obrazem z Bielskiej Jesieni 2017. Pierwsze miejsce otrzymał Lech Kotwicz, który sfotografował się na tle obrazu Bartka Górnego pt. „Reprezentanci: Palestyna – Izrael”. Drugie miejsce przyznano Małgorzacie Mazur za selfie na tle obrazu bez tytułu Leny Achtelik, trzecie – Oldze Płonce, która sfotografował się przed obrazem „Wielki Wybuch II” Katarzyny Kukuły.

Laureaci obu konkursów otrzymali nagrody, m.in. vouchery do restauracji Qubus Hotel (o wartości 150 zł) i restauracji „Browar Miejski” (o wartości 100 zł) w Bielsku-Białej; bilety dla dwóch osób na przejazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, katalogi wystawy Bielskiej Jesieni 2017, karnety wstępu na bielską replikę międzynarodowego przeglądu filmowego Euroshorts oraz roczne karnety wstępu na wystawy w Galerii Bielskiej BWA.

źródło: materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA

Komentarze