8 stycznia gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej był Maciej Orłoś. Popularny dziennikarz  rozmawiał o swoich książkach dla dzieci pt. „Kuba i Mela”.

Książki o Kubie i Meli Orłoś napisał zainspirowany przygodami swoich własnych dzieci. Pisanie tych książek było moją wewnętrzną potrzebą. Jak je już napisałem, to się lepiej poczułem – przyznał podczas spotkania.  Adresatami przygód Kuby i Meli są dzieci, jednak po książki te chętnie sięgają także starsi czytelnicy. Ja o nich myślę jako o książkach familijnych – mówi Orłoś. A może nawet bardziej dla dziadków i dzieci – przyznaje. Orloś nie ukrywa, że pisząc przygody Kuby i Meli inspirował się innym bohaterem dziecięcych książek – Mikołajkiem. Jednak przygody Mikołajka to lata pięćdziesiąte, a historie Kuby i Meli dzieją się tu i teraz  – mówił Orłoś.

Podczas spotkania autor podzielił się kilkoma anegdotami związanymi z książkami. Tajemnicze przygody Meli trafiły na listę szkolnych lektur. Orłoś dowiedział się o tym od córki, która w piątej klasie, przeglądając swoją nową książkę do języka polskiego, w rubryce „Autorzy naszych lektur” znalazła nazwisko swojego taty. Zaskoczenie było jeszcze większe, gdy w dalszej części książki, pod fragmentem jednego z opowiadań Orłosia,  Mela i tata wśród zadań do wykonania przez uczniów znaleźli: Opisz jaką bohaterką była Mela.

Maciej Orłoś,  ambasador akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,  wielokrotnie wspominał w Lipowej o potrzebie czytania dzieciom. To czy dzieci czytają jest w rękach rodziców – podkreślał. Wiem, że rodzicom wygodnie jest, gdy dziecko siedzi przed telewizorem czy komputerem. Jednak dzieci muszą obcować ze słowem pisanym, aby rozwijać wyobraźnię. Trzeba im czytać także wtedy, gdy się już nauczą czytać sami – mówił Orłoś. Autor wieczór poprzedzający spotkanie w Lipowej spędził z prawie piętnastoletnią córką… czytając jej książkę. I to był udany wieczór – przyznał. Wspólne czytanie to coś więcej. To jest bycie ze sobą, rozmowa, bliskość, przekazywanie informacji. Ważna jest interakcja – argumentować znany dziennikarz.

Spotkanie z Maciejem Orłosiem odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, który w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej prowadzi Szymon Wróbel. W ramach spotkań autorskich Lipową odwiedziło już wielu znanych autorów m.in. Łukasz Orbitowski, Jacek Dehnel, Wojciech Bonowicz. O swojej książce opowiadał również legendarny trener Antoni Piechniczek, czy autorka popularnych przepisów siostra Anastazja.

Obszerny wywiad z Maciejem Orłosiem, nie tylko o jego książkach dla dzieci, opublikujemy na naszym portalu już w najbliższy weekend.

 

Tekst i foto: Jarosław Zięba

Komentarze