Księga dżungli  Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Ewy Piotrowskiej zrealizowana  w Teatrze Lalek Banialuka znalazła się w zaszczytnym gronie 12 Finalistów 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ponadto Ewelina Ciszewska, autorka ruchu scenicznego w tymże spektaklu, została uhonorowana nagrodą za najlepszą choreografię.

W minionych latach to znaczące wyróżnienie bielski teatr lalek otrzymał m.in. za spektakle Siała baba mak w reżyserii Jacka Malinowskiego (I Nagroda za Scenografię dla Haliny Zalewskiej-Słobodzianek ), Zielony Wędrowiec w reżyserii Pawła Aigner (II Nagroda zespołowa dla realizatorów i wykonawców przedstawienia)  i W beczce chowany w reżyserii Bogusława Kierca (udział w finale).

Do 22. edycji konkursu organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłoszonych zostało 101 przedstawień  zrealizowanych przez teatry dramatyczne i lalkowe oraz profesjonale grupy teatralne, w okresie od 1 kwietnia 2015 do 31 marca 2016. Wydarzenie ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

Odbiegająca od oryginału adaptacja Księgi dżungli  Rudyarda Kiplinga została  napisana specjalnie dla Teatru Lalek Banialuka przez znaną i cenioną pisarkę dla dzieci Roksanę Jędrzejewską-Wróbel. Główną bohaterką jest dziewczynka – grzeczna i serdeczna Alicja nienaganna córka zdyscyplinowanych i rozsądnych rodziców, która za sprawą książki Kiplinga, zupełnie niespodziewanie, zostaje wciągnięta do świata zwierząt.

W kwietniu spektakl pokazywany był podczas Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych, gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, a krytyk Szymon Kazimierczak uznał go za najlepsze przedstawienie przeglądu.

 

Komentarze