10 października na Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pt. “Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”.

Tematem wykładów była gospodarka odpadami oraz koncepcja ekonomii cyrkularnej. Rodzimi wykładowcy oraz goście z Londynu, angielskiego Brighton i słoweńskiej Lublany opowiedzieli słuchaczom o tym, jak duże miasta radzą sobie z lawinowym przyrostem śmieci.  Zgodnie z koncepcją tzw. ekonomii cyrkularnej śmieć nie jest już niepotrzebnym odpadem, lecz tworzywem. Głośnym przykładem wdrożenia tej idei w życie jest dom z Brighton czyli budynek wykonany z plastikowych nakrętek, rowerowych dętek, zużytych jeansów czy szczoteczek do zębów. Opowiadająca o projekcie Cat Fletcher zwróciła uwagę na korzyści, jakie wynikają z ponownego wykorzystywania odpadów. Przy budowie Waste House (domu z odpadów) wiele osób znalazło pracę, a dodatkową produkcję uruchomiły lokalne przedsiębiorstwa. Doświadczenie zdobyli też studenci lokalnych uczelni, którzy wzięli udział w praktykach przy projektowaniu i budowie domu.

Zarówno Brighton, jak również Londyn starają się ograniczyć produkcję niewykorzystywanych odpadów. Jednakże europejskim liderem jest stolica Słowenii Lublana, która przegoniła już nie tylko Londyn, ale także Paryż, Berlin, Brukselę i Rzym. Władze Lublany wdrażają w życie strategię zero waste. Wg założeń strategii, Lublana do 2025 roku zwiększy ilość segregowanych odpadów do 78%, zmniejszając przy tym ilość niesegregowanych i niekompostowanych odpadów do poziomu 60 kg na mieszkańca rocznie. Służy temu modernizacja systemu gospodarki odpadami, o której opowiadał Jože Gregorič z firmy Sanga.

W przerwie między wykładami goście mogli obejrzeć wystawę “Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?“. Zobaczyć można było m. in. atrament wykonany z węgla, uzyskanego z zanieczyszczonego powietrza; ogrodowe i domowe kompostowniki; podziemny system zbiórki odpadów z gminy Czerwionka-Leszczyny czy kamienie budowlane, których jednym ze składników jest skruszone szkło.

Na końcu uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Na zajęciach “Jak minimalizować odpady we własnym gospodarstwie domowym” Katarzyna Wągrowska, autorka książki “Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” pokazała sposoby na zredukowanie ilości śmieci w domu. Katarzyna Wągrowska jest blogerką, która od lat stara się zbliżyć do “poziomu zero waste” czyli całkowitego wyeliminowania odpadów w domu. Więcej na ten temat znajdziecie na blogu autorki.

Konferencja została zorganizowana w ramach wystawy o tym samym tytule.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Wawak

Na zdjęciu u góry: Waste House z Brighton, foto: Zamek Cieszyn.

Komentarze