Ogłoszone zostały nominacje do Złotych Masek – nagród teatralnych województwa śląskiego. Na liście znaleźli się twórcy oraz przedstawienia z obu bielskich teatrów – Polskiego i Banialuki.

 

Anita Jancia-Prokopowicz została nominowana w kategorii „Aktorstwo – rola kobieca” za tytułową kreację w spektaklu Teatru Polskiego „Wanda” w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej, a Ilona Binarsch otrzymała nominację za SCENOGRAFIĘ do tego przedstawienia.

Aż w dwóch kategoriach nominację otrzymał spektakl „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego przygotowany przez Teatr Lalek Banialuka. Sztuka ma szansę na otrzymanie nagród w kategoriach: „Przedstawienie roku” oraz „Spektakl dla młodych widzów”.

Ponadto w kategorii  „Rola w teatrach lalkowych” nominowani zostali Mateusz Barta i Włodzimierz Pohl. Barta doceniony został za dwie role: w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz w spektaklu „Buratino” w reżyserii Mariana Pecko. Z kolei Pohl nominowany został za rolę w spektaklu „Smacznego, proszę Wilka!” autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej.

W obecnej – 50 edycji do Złotej Maski kandydują przedstawienia premierowe zrealizowane w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku. W bieżącej edycji wyróżnienia przyznane zostaną w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody mają charakter pieniężny i wynoszą 4 tys. zł każda.

Złote Maski fundowane są z budżetu Województwa Śląskiego. Nazwiska laureatów poznamy podczas gala wręczenia nagród, która odbędzie się 26 marca 2018 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Listę wszystkich nominowanych do nagród znaleźć można tutaj.

foto: slaskie.pl

Komentarze