W sobotę 17 września tego roku na warszawskim Bemowie znany aktor, Jerzy Stuhr, otrzymał Order Uśmiechu. Wszystko odbyło się zgodnie z ceremoniałem, Profesor został pasowany różą oraz musiał wypić sok z wyciśniętej przez dzieci cytryny. Sok wyciskały i order wręczały dzieci ze Szkoły Waldorfskiej im. C.K. Norwida z Bielska-Białej. 

Wszystko zaczęło się trzy lata wcześniej, kiedy dzieci napisały list do Kapituły Orderu Uśmiechu w sprawie Orderu dla Jerzego Stuhra: “Czemu chcemy Orderu Uśmiechu dla tego niezwykłego aktora? Chyba wszystkie dzieci znają jego wspaniałą rolę Osła w bajkach o Shreku. Użyczył głosu jednej z postaci w filmie “Gwiazda Kopernika”, który powstał w bielskim Studio Filmów Rysunkowych, ostatnio w bajkach o Smerfach czarował nas jako Gargamel! Jego głos pojawia się w audiobookach z baśniami i kołysankami.” – napisali w liście uczniowie.

To, że o Jerzym Stuhrze pamiętała właśnie szkoła z Bielska-Białej, jest zupełnie naturalne.  Otóż wybitny aktor dzieciństwo i młodość spędził właśnie w stolicy Podbeskidzia. Tu chodził do przedszkola i do szkoły. To tu rodzice zaszczepili mu miłość do gór.
W liście do Kapituły Orderu uczniowie napisali m.in. o charytatywnej działalności aktora i wykładowcy. Jerzy Stuhr bezinteresownie wspiera działalność Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischnera, współpracuje z Fundacją Anny Dymnej, aktywnie działa także w stowarzyszeniu Unicorn, wspierającym onkologię. Spotyka się w szpitalach z chorymi dziećmi.

Do swojego listu do Kapituły Orderu Uśmiechu dzieci załączyły rysunki bajkowych postaci, którym znakomity aktor użyczał głosu oraz piękny portret aktora.
Członkowie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu uznali wniosek bielskich dzieci za zasadny i obok czwórki innych wyróżnionych potwierdzili przyznanie Orderu Uśmiechu Profesorowi Jerzemu Stuhrowi.

W ten sposób został on 1001 osobą, której nadano to zaszczytne wyróżnienie. W gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu są m.in. Papież Jan Paweł II, Papież Franciszek, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Jacek Kuroń, Janina Ochojska, Zbigniew Religa, Irena Sendlerowa i wiele innych wybitnych osobistości wspierających dzieci na co dzień.

Komentarze