W czwartek 12 października na żywieckim Rynku odbył się Eko dzień – podsumowanie akcji „Żywiec – to MY tworzyMY atmosferę”. W programie m. in. gra miejska, występy artystyczne, stoiska edukacyjne i konkursy dla dzieci.

Zeszłej zimy w Żywcu rozpoczęto realizację akcji „Żywiec – to MY tworzyMY atmosferę – ekologiczna akcja edukacyjno-informacyjna w zakresie zapobiegania zanieczyszczaniu powietrza realizowana przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej „EKOTERM” Spółka z o.o. z siedzibą w Żywcu”. W ramach akcji powstała strona internetowa smogzywiecki.pl, która wyczerpująco opisuje temat zanieczyszczenia powietrza – jego przyczyny, zagrożenie dla zdrowia i sposoby ograniczenia smogu. Powstał także edukacyjny film o ekologii (poniżej) oraz seria publikacji na ten temat, a w żywieckich szkołach przeprowadzono konkurs plastyczny o tematyce antysmogowej.

12 października zgromadzeni na Rynku mogli wziąć udział w Ekologicznej Grze Miejskiej, obejrzeć wystawę, będącą efektem konkursu na dziecięce prace plastyczne, posłuchać koncertu kapeli góralskiej. Miejski Zakład Komunikacyjny w Żywcu pokazał najnowszy ekologiczny autobus marki Solaris, a Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji swój beczkowóz. Swoje stoiska miały spółki miejskie zajmujące się ekologią. Pracownicy „Ekotermu” doradzali mieszkańcom, jak postarać się o dofinansowanie do modernizacji kotłowni czy podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Było można też zaczerpnąć informacji na temat metod palenia węglem – „palenia kroczącego” i „rozpalania od góry”. Pozwalają one zaoszczędzić na paliwie, nie trując przy tym sąsiadów. 

Warto dodać, że Światowa Organizacja Zdrowia umieściła miasto nad Sołą na pierwszym miejscu niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej (miejsce drugie zajmuje Pszczyna, a dwudzieste siódme Bielsko-Biała). Zagrożenie smogiem, o którym zeszłej zimy naocznie przekonali się mieszkańcy Podbeskidzia, skłoniło władze Żywca do podjęcia szybkich działań. O jednej z inicjatyw mówił burmistrz Antoni Szlagor: – na żywieckim rynku już zamontowany jest czujnik i w dniu dzisiejszym pokazuje nam, że stan powietrza jest dobry. W każdej dzielnicy zostanie zamontowany taki czujnik. Dzięki temu sprawdzimy, jak ludzie podchodzą do tematu ochrony powietrza. Zrobimy także konkurs na dzielnicę z najlepszym powietrzem. Otrzyma ona specjalną nagrodę. Zeszłej zimy powołano także do życia Żywiecki Klaster Energii, którego głównym celem jest koordynacja działań, podejmowanych na Żywiecczyźnie na rzecz ograniczenia niskiej emisji i rozwoju energetyki.

Głównym organizatorem Eko dnia był Miejski Zakład Energetyki Cieplnej „Ekoterm” Sp. z o.o. Partnerzy wydarzenia: Urząd Miejski w Żywcu, Miejskie Centrum Kultury, Beskid Żywiec Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejski Zakład Komunikacyjny w Żywcu oraz Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Wawak

Komentarze