LAG Festival czyli Letnia Akademia Gier to wydarzenie, które wpisało się już w festiwalową mapę Cieszyna. Jego celem jest przybliżenie idei gier niezależnych i pokazanie ich związków ze sztuką. Pomysł na imprezę wyszedł od wykładowców nowatorskiego kierunku, jakim jest „Projektowania gier i przestrzeni wirtualnej” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie).

Jak zwykle bardzo wiele się działo – spotkania z ekspertami zajmującymi się projektowaniem gier, wykłady, prezentacje studenckich projektów prototypów gier, pokazy filmów, koncerty i happeningi. Ale nie tylko.

Niejedno oblicze gier

Pierwszy dzień został przeznaczony na wykłady i spotkania z ekspertami w temacie projektowania gier. Specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Czech i Polski opowiadali m.in. o inspiracjach naturą w tworzeniu  uniwersum gier, wykorzystywaniu gier w diagnozowaniu chorób mózgu i badaniu jego aktywności oraz o społecznej roli gier, które pozwalają na wejście w rolę osoby w trudnej sytuacji życiowej i swoiste ćwiczenia z empatii. W przerwach można było zapoznać się z ofertą wystawców.
W niedzielę przed uczestnikami zaprezentowały swoje prace drużyny. Zostały wręczone – m.in. przez dziekan wydziału artystycznego prof. Małgorzatę Łuszczak – wyróżnienia za najlepsze projekty dyplomowe, nagroda w kategorii „Najlepsza niezależna gra” oraz Grand Prix dla najlepszego zespołu. Wręczył je Burmistrz Miasta Ryszard Macura, gratulując wszystkim laureatom i życząc kolejnych sukcesów zawodowych w przyszłości.

Koncertowe wieczory

Część rozrywkową, skierowaną do wszystkich – nie tylko pasjonatów gier – zaplanowano na Rynku. Z dużym uznaniem spotkał się zespół złożony ze studentów Uniwersytetu Śląskiego, który zagrał szlagiery znane z gier. Wieczorem na scenie pojawił się krakowski SALK, który stworzył oprawę muzyczną do klasycznego niemego filmu „Nosferatu”. W niedzielę zabrzmiała monumentalna Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z towarzyszeniem Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia z repertuarem filmowym. Na zakończenie zagrał Percival, znany przede wszystkim ze stworzenia magicznej oprawy dźwiękowej do III części gry „Wiedźmin”.

Fantastyka trzyma się mocno

W trakcie dwóch festiwalowych dni można było również zanurzyć się w świecie gier RPG, planszówek i cosplayerów – w budynku Szkoły Towarzystwa ewangelickiego trwał LAGcon czyli konwent miłośników fantastyki. Na ulicach Cieszyna krążyły postaci w strojach zainspirowanych bohaterami gier, komiksów czy mang. Chętnych do tej formy zabawy nie brakowało.

Festival of Art and Independent Games to przedsięwzięcie kilkuletnie i międzynarodowe, które oprócz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – lidera projektu – współorganizują również: Uniwersytet w Ostrawie oraz Uniwersytet Cyryla i Metodego w Trnavie. Głównymi partnerami wspierającymi działania są Miasto Cieszyn i Agencja Rozwoju Przemysłu. Projekt „Festival of Art and Independent Games” jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” przy wsparciu merytorycznym Miasta Cieszyna.

Komentarze