Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej otrzymała 1. miejsce w rankingu „Artluka” na 15 najciekawszych instytucji sztuki współczesnej pod względem programu w 2017.

Bielska galeria została doceniona za „ciekawe wystawy, a przede wszystkim długoletnie organizowanie najważniejszej imprezy prezentującej malarstwo współczesne Biennale Malarstwa Bielska Jesień”.

Kwartalnik „Artluk” jest ogólnopolskim czasopismem specjalizującym się w prezentacji sztuki współczesnej. W ubiegłym roku w rankingu za rok 2016 „Artluk” umieścił Galerię Bielską BWA na siódmym miejscu wśród najciekawszych instytucji sztuki współczesnej.

Kwartalnik ocenił również wystawy pokazywane w Polsce w 2017 r. W tym zestawieniu na trzecim miejscu znalazła się prezentowana w Galerii Bielskiej BWA wystawa pt. TANCEBA. Kuratorami ekspozycji byli  Małgorzata Łuczyna i  Jacek Złoczowski.  W komentarzu redakcyjnym „Artluka” czytamy: „Ciekawe wykorzystanie miejsca naznaczonego historią, jako tworzywo kreacji artystycznej. Artyści uczestniczący w wystawie, korzystając z zapisu historycznego, materiałów źródłowych, rozmów, wywiadów i obserwacji starali się dotrzeć do znaczenia miejsca, w którym znajduje się galeria BWA, a mieściła się w tym miejscu przed II wojną światową synagoga”.

W obu zestawieniach Galeria Bielska BWA „konkurowała” m.in. z Galerią Narodową Sztuki „Zachęta”, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

Komentarze