W sobotę 13 maja swój finał na Rynku w Bielsku-Białej miał Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Dzięki ciekawemu programowi można było zobaczyć prawa nauki w akcji.

Na jednym ze stanowisk naukowcy prezentowali możliwości drukarki 3D. Z takiego sprzętu korzystają studenci ATH. Drukarka 3D może służyć do produkcji ogromnej liczby funkcjonalnych przedmiotów – od zwykłych ozdób i prostych narzędzi, aż po protezy, używane w chirurgii. Pracownicy ATH prezentowali też grafen – jeden z najgłośniejszych ostatnimi laty materiałów, nad którego metodą produkcji pracują polscy naukowcy. Na rynku postawiono też namiot obok którego prezentowano zasady udzielania pierwszej pomocy. Kawałek dalej dzieci mogły podziwiać możliwości robotów lego, a zainteresowani motoryzacją i ekologią mieli okazję zobaczyć hybrydowy model Toyoty.

Równolegle w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, przy ulicy 3 Maja odbyła się konferencja popularnonaukowa  „-200,+100”. Prelegenci przedstawiali dowody na ocieplanie klimatu oraz prezentowali rozwój motoryzacji elektrycznej. Na koniec odbył się wykład poświęcony osobie Jana Bożka – wynalazcy z pobliskich Bier, nazywanego “polskim Stephensonem”, który wynalazł powóz z napędem parowym oraz łódź z silnikiem parowym. Dokonał tego w tym samym czasie co wynalazca lokomotywy parowej,  Anglik George Stephenson.

Organizatorem Festiwalu była Akademia Techniczno-Humanistyczna i miasto Bielsko-Biała.

Imprezę patronatem objął portal BB365.info.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Wawak

Komentarze