XV Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej

termin: 14.11.2017 - 19.11.2017
miejsce: Bielskie Centrum Kultury, ul. Słowackiego 27
wstęp: karnet - 400 zł (nie obejmuje koncertu jazzu tradycyjnego), 14.11 - 150 zł, 15.11 - 60 zł, 16, 17, 18.11 - 100 zł, 19.11 - 40 zł; http://www.jazzowajesien.pl/bilety
kategoria: koncert


Jazzowa Jesień to jeden z najważniejszych festiwali jazzowych, znacznie wykraczający poza rangę krajową. Opiekę programową nad JJ objęła jedna z najważniejszych wytwórni jazzowych – ECM. Widzowie festiwalu mogą się spodziewać muzyki na najwyższym światowym poziomie, zaskakujących konfiguracji artystycznych i światowych gwiazd. W poprzednich edycjach Jazzowej Jesieni gościliśmy m.in. gitarzystę Johna Scofielda i saksofonistę Ornette Colemana. W roku 2009 gwiazdami festiwalu byli Chick Corea i Gary Burton, w 2010 – Oregon i Manu Katche, w roku 2011 – Cecil Taylor i Pharoah Sanders…

Zobaczcie jak było rok temu.

O różnorodność i najwyższy poziom festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej dba jego dyrektor artystyczny – Tomasz Stańko. Wirtuoz jazzowej trąbki co prawda zawsze powtarza, ze najlepiej czuje się w roli muzyka, ale jako dyrektor daje gwarancje najwyższej artystycznej jakości festiwalowych koncertów.

Program wydarzenia:

14 listopada, godz. 19:00

  • Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu

Jan Garbarek – saksofon

Rainer Brüninghaus – fortepian

Yuri Daniel – kontrabas

Trilok Gurtu – instrumenty perkusyjne

Ostre i zimne, odległe, szklane brzmienie norweskiego saksofonisty znane jest nie tylko fanom jazzu. W jego kompozycjach pobrzmiewa duch skandynawskich melodii – dziedzictwa, z którego intensywnie czerpie. Jest też pionierem ambientowych kompozycji jazzowych, w których odrzuca tradycyjne notacje tematycznej improwizacji na rzecz własnego stylu. Właśnie z powodu tej unikalności, muzyka Jana Garbarka wzbudza silne emocje. Saksofonista nieustannie zdobywa na całym świecie rzesze fanów – nie tylko miłośników jazzu, ale też muzyki współczesnej, klasyki, folku.  Od początku kariery jest związany z wytwórnią ECM.  Garbarek pozostaje głównym reprezentantem filozofii i estetyki swojego wydawcy, jako wytwórni przybliżającej słuchaczom szeroko pojmowaną muzykę współczesną (skrót ECM oznacza Editions of Contemporary Music).

15 listopada, godz. 18:00

  • Alexi Tuomarila Trio

Alexi Tuomarila – fortepian

Mats Eilertsen – kontrabas

Olavi Louhivuori – perkusja

Opisywany przez amerykański magazyn “Jazz Times” jako  “…one of the next big deals on jazz piano…’ (w wolnym tłumaczeniu: jedno z nadchodzących wielkich wydarzeń jazzowej pianistyki)  Alexi Tuomarila zalicza się obecnie do grona najlepszych pianistów europejskiej sceny jazzowej. Znany m.in. ze współpracy z Tomaszem Stańko, fiński pianista dyskretnie dojrzał by zabłysnąć jako lider. Prawdziwy rzeźbiarz dźwięku, pianista i kompozytor ma umiejętność wzbudzania inspirujących melodyjnych linii, z  precyzyjną i  rytmiczną finezją. Jego muzyka tętni życiem, wyobraźnią, energią, która czasem złamana jest nutą melancholii. Trio Tuomarilii uzupełniają muzycy, z którymi współpracuje (i przyjaźni się) od dawna. Jedni z najbardziej szanowanych muzyków z europejskiego jazzu, basista Mats Eilertsen i perkusista Olavi Louhivuori łączą w sobie techniczną biegłość i muzyczną świadomość najwyższej klasy . Dzięki temu wspaniale podkreślają frazy Tuomarili, a ich improwizacje są śmiałe i rozwinięte z elegancją i spokojem.

  • Kurt Rosenwinkel Trio

Kurt Rosenwinkel – gitara

Dario Deidda – gitara basowa

Marco Valeri – perskusja

„Kurt Rosenwinkel jest jednym z najświetniejszych i najbardziej kreatywnych gitarzystów jazzowych grających obecnie.” – John Scofield.

Słowa legendarnego Johna Socfielda nie pozostawiają wątpliwości, że  ten amerykański gitarzysta jazzowy i klawiszowiec,  to wielkie odkrycie nowego jazzowego pokolenia. Urodzony w 1970 roku, na dużej scenie zaistniał na początku lat dziewięćdziesiątych.  Przez ponad 25 lat pracy artystycznej współpracował m.in. z takimi muzykami, jak: Brad Mehldau, Brian Blade, Mark Turner,  Joshua Redman, Chris Potter, oraz legendami jak Joe Henderson, Paul Motian czy Gary Burton. Muzyka Rosenwinkela zakorzeniona jest w bogatej tradycji jazzu, jednak swoją złożonością wznosi się na zupełnie nowy poziom. Artysta w naturalny sposób wpłynął na naturalną ewolucję gatunku w sposób, o jakim nikt przed nim nawet nie pomyślał. Na Jazzowej Jesieni wystąpi ze swoim doskonałym triem, z Dario Deiddą na basie i Marco Valerim na perkusji.

16 listopada, godz. 18:00
  • Tigran Hamasyan solo

Tigran Hamasyan – fortepian

Urodzony w Armenii w 1987 roku, Tigran Hamasyan jest jednym z najciekawszych pianistów młodego pokolenia. Jego kariera zaczęła się bardzo wcześnie.  Naukę gry na fortepianie rozpoczął od 3-go roku życia, a w wieku 16 lat wygrał Montreux Jazz Festival. Nagrał już osiem autorskich albumów, w tym trzy ostatnie dla tak prestiżowych wytwórni jak Nonesuch Records i ECM. Tigran Hamasyan czerpie inspirację z wielu źródeł, główne z nich to ormiański folk, rock, beatbox, poezja. Gra przede wszystkim własne kompozycje, pod silnymi wpływami ormiańskiego folka, do pewnego stopnia także amerykańskiej tradycji jazzu czy rocka, ale nawet jego najbardziej jazzowe utwory zawierają ornamenty wywodzące się ze skal tradycji blisko i środkowowschodnich. Wg Guardiana, Hamasyan “podąża za jedną z najważniejszych lekcji [mentora i fana, Herbie Hancocka]: jest możliwe być jednocześnie multi-stylistycznym wirtuozem w jazzie i napędzanym groovem gwiazdorem-wymiataczem i mieć z tego niesamowitą frajdę”.

  • Dave Holland Trio  feat. Kevin Eubanks i Obed Calvaire 

Dave Holland – kontrabas

Kevin Eubanks – gitara elektryczna

Obed Calvaire – perkusja

Dave Holland to niezaprzeczalna legenda nowoczesnego jazzu. Ten urodzony w Wielkiej Brytanii basista i band-lider koncertuje i nagrywa od blisko pięciu dekad. Od 40 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, czyli od czasy, kiedy został odkryty przez Milesa Davisa podczas występu w Ronnie Scott’s. Na jego dorobek składa się szeroki wachlarz projektów – od tych solowych po nagrania w big bandach. Jego dwa autorskie albumy: “What Goes Around”, oraz “Overtime”,  otrzymały  nagrodę Grammy. Na festiwalu zagra ze swoim obecnym “working bandem”,   gitarzystą Kevinem Eubanksem  (który swoją popularność zdobył również dzięki byciu liderem zespołu  w popularnym amerykańskim programie  “The Tonight Show” Jay’a Leno) , oraz perkusistą  Obedem Calvaire’em.

17 listopada, godz. 18:00
  • Chris Potter – Reuben Rogers – Eric Harland

Chris Potter – saksofon

Reuben Rogers – kontrabas

Eric Harland – perkusja

Ten wyjątkowy projekt to spotkanie na jednej scenie trzech wyrazistych indywidualności i jednych z najmocniejszych “graczy” współczesnej sceny jazzowej: Chrisa Pottera na saksofonie, basisty Reubena Rogersa, i Erica Harlanda na perkusji. To właśnie oni nadają ton temu, czego się obecnie słucha. Grają w wielu różnych projektach, praktycznie cały rok są na trasach koncertowych. W przeszłości spotykali się w różnych składach, teraz postanowili stworzyć wspólny, oryginalny projekt.

Światowej klasy solista, kompozytor, fantastyczny “bandleader” Chris Potter stał się wiodącym muzykiem swojego pokolenia. Amerykański magazyn ‘Downbeat” nazwał go “jednym z najbardziej studiowanych (i kopiowanych) saksofonistów na świecie”. W tym roku wydał już kolejną, autorską płytę dla  ECM Records -“The Dreamer is The Dream”.

Perkusista Eric Harland jest jednym z najbardziej aktywnych postaci na obecnej scenie jazzowej, oprócz swoich projektów,  gra w zespołach  m.in. Charlesa Lloyda, Joshuy Redmana, Jasona Morana. W ankiecie magazynu “Downbeat” regularnie zdobywa tytuł najlepszego perkusisty roku.

Basistę  Reuben Rogers  można rozpoznać dzięki wyjątkowemu, jedynemu w swoim rodzaju stylowi gry.  To mikstura calypso i reggae – rytmów z  jego rodzinnych  stron – Wyspa Dziewiczych, brzmień gospel, oraz prawdziwie wolnego,  improwizowanego jazzu.  Podobnie jak Eric Harland jest jednym z najbardziej “rozchwytywanych” muzyków jazzowej sceny.

  • David Virelles “Antenna”

David Virelles  – fortepian, instrumenty klawiszowe

Román Díaz   – instrumenty perkusyjne, pierwszy wokal

Bardia Charaf – dyrygent

Mirjam Kühni –  flet _ piccolo

Hugo Queirós –  klarnet _ bass klarnet

Lukas Kmit – altówka

Diane Lambert –  wiolonczela

Anik Schwall – wiolonczela

Camille Émaille – bass drum, temple blocks, bongó, gong

Dominik Dolega – marimba, glockenspiel

Mel Semé – instrumenty perkusyjne, wokal

Abraham Mansfarroll – instrumenty perkusyjne, wokal

Misael Campos – instrumenty perkusyjne, wokal

Melvis Santa – wokal

David Virelles, powszechnie uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych pianistów, jest uosobieniem ducha Nowego Jorku. W jego błyskotliwych partiach solowych słychać inspiracje muzyką kubańską, a także wpływ Muhala Richarda Abramsa, Andrew Hilla, czy Buda Powella. Do tej pory, Virelles ma na swoim koncie dwa solowe krążki wydane przez firmę ECM.  “Mbókò”, pierwszy album wydany dla tej monachijskiej wytwórni znalazł się na listach najlepszych płyt 2014 roku, m.in.  dziennika “The New York Times”, NPR, iTunesa oraz magazynu The Village Voice, by wynienić tylko kilka tytułów. Kolejny album, “ Antenna” jeszcze silniej nawiązuje do  korzeni pianisty, łącząc afro-kubańskie motywy, i organiczne, pulsujące “groovy,” z elektroakustycznymi brzmieniami i jazzową improwizacją. Właśnie z tym projektem Virelles zagości w Bielsku-Białej i będzie to europejska premiera.

18 listopada, godz. 18:00
  • Tarkovsky Quartet

François Couturier – fortepian

Anja Lechner – wilonczela

Jean-Marc Larché – saksofon sopranowy

Jean-Louis Matinier – akordeon

Niemiecko – francuski zespół:, Tarkovsky Quartet , zawdzięcza  swe powstanie zaproszeniu. Na początku tego wieku Anja Lechner otrzymała je od François Couturier, by zagrać wspólny koncert z nim oraz z jego wieloletnimi muzycznymi towarzyszami – Jean-Marcime Larché oraz Jean-Louis Matinierem. Tak powstał wyjątkowy skład opierający się na oryginalnym instrumentarium: fortepian, wiolonczela, saksofon sopranowy, akordeon. Nie mogło być inaczej, gdyż tak samo wyjątkowa i oryginalna jest sztuka filmowa Andrieja Tarkowskiego, której Kwartet oddaje hołd, i którą się inspiruje. Osobno muzycy grają w wielu projektach wydawanych przez ECM, zarówno razem, jak i osobno, jednak  Kwartet wyzwala zupełnie inną przestrzeń.

Na wiosnę tego roku wyszła ich trzecia płyta zatytułowaną “Nuit blanche” (biała noc).  Ingmar Bergman tak powiedział kiedyś o Tarkowskim: “On z taką naturalnością porusza się w pokoju snów”.  Rozwijając napoczętą nić,  Couturier, Lechner, Larché  i  Matinier tworzą własny język snów.

  • Tomasz Stańko – dwie części

Tomasz Stańko i David Virelles – duet 

Tomasz Stańko Band feat. Gianluca Petrella

Tomasz Stańko – trąbka

Łukasz Ojdana – fortepian

Maciej Garbowski – kontrabas

Krzysztof Gradziuk – perkusja

Gianluca Petrella  – puzon

Dyrektor Artystyczny festiwalu tradycyjnie prezentuje premierowy projekt. Na 15-tą edycję wyjątkowo będzie to koncert dwuczęściowy. Z miłości do sztuki improwizacji Tomasz Stańko zagra w pierwszej części w duecie ze swoim pianistą Davidem Virellesem. Druga część  będzie polską premierą projektu, który tylko zabrzmiał raz – w Filharmonii w Luksemburgu. Chemia między trębaczem a puzonistą Gianluca Petrellą  była wyjątkowa, festiwal w Bielsku-Białej będzie doskonalą okazją by to powtórzyć.

19 listopada, godz. 18:00
  • Koncert jazzu tradycyjnego

The Buck Clayton Legacy Band 

Menno Daams,  Ian Smith – trąbki

Michael McQuaid, Robert Fowler – instrumenty stroikowe

Colin Goode – fortepian

Alyn Shipton – kontrabas

Bobby Worth – perkusja

Doskonały amerykański trębacz Buck Clayton był czołowym muzykiem sceny jazzowej swingowej ery, swoją renomę zyskał m.in. dzięki porywającym, całonocnym jam sessions w bluesowych klubach Kansas City w latach 30-tych zeszłego wieku. Tuż przed śmiercią, która miała miejsce w 1991 roku, Clayton przekazał pudełko, a w nim zbiór swoich kompozycji, brytyjskiemu  wydawcy i dziennikarzowi Alynowi Shiptonowi. Shipton to ważna postać w jazzowym dziennikarstwie, przez wiele lat pisał o jazzie dla “The Times”, stale wspólpracuje z BBC Radio. Osobistą znajomość z trębaczem nawiązał przy okazji pisania jego biografii. Tak pojawił się pomysł, którego realizacja przesunęła się trochę w czasie – by stworzyć zespół dedykowany muzyce Bucka Claytona. The Buck Clayton Legacy Band regularnie koncertuje na najważniejszych jazzowych festiwalach, jak Breda, Oberhaching, Upton-On-Severn,  the EFG London Jazz Festival, Swansea and the Bristol Jazz Festival, czy Sage Gateshead. Z nagranie jednego z  koncertu, który miał miejsce właśnie na festiwalu Gateshead, powstał live album zatytułowany “Claytonia”. Wydawnictwo zostało świetnie przejęte,  w czterogwiazdkowej recenzji dziennika “The Guardian” przeczytamy: “to nagranie chwyta barwny ton (kompozycji Claytona) do perfekcji”.

Bilety: http://www.jazzowajesien.pl/bilety

Źródło: jazzowajesien.pl

Komentarze