Wystawa: Sprawy/Matters

termin: 01.12.2017 - 04.02.2018
miejsce: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8
kategoria: inne


Sprawy/Matters to wystawa indywidualna Joanny Zemanek, na której artystka zaprezentuje swoje ważniejsze realizacje i projekty. Większość prac autorka wykonuje w technikach własnych: są to głównie hafty i wydruki na jedwabiu lub bawełnie. Nierzadko realizuje także instalacje przestrzenne, multimedialne i działania w rodzaju site-specific. Joanna Zemanek opowiada o kobiecie, o jej zmaganiach z własną naturą, tradycją, rolami społecznymi. Bez patosu i bez perwersji mówi o ważnych sprawach: dojrzewaniu, wstydzie, braku akceptacji, wykluczeniu, trudnych relacjach z bliskimi.

Źródłem inspiracji są osobiste doświadczenia i historie, które w procesie tworzenia przekształcone zostały w treści bardziej ogólne. Poprzez grę słów, skojarzeń, odniesień do historii literatury, sztuki i kultury, konkretne zdarzenie lub rzecz, które było impulsem, traci swój pierwotny sens, wyłaniając nowe znaczenia.

Twórczość Joanny Zemanek bywa przez krytyków określana jako feministyczna, zapewne z racji orientacji na „żeńskie sprawy”. Jednak autorka, jak sama przyznaje, nie tworzy manifestów, ani nie realizuje niczyich programów. Jest kobietą, artystką, jej sztuka wynika z autentycznej potrzeby mówienia o człowieku i jego problemach.

Wystawa Joanny Zemanek Sprawy/Matters jest Nagrodą Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej przyznaną podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny Artystycznej Textile Art of Today 2015–2017.

Joanna Zemanek ur. w 1979 r. w Łękach w województwie małopolskim. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W 2005 r. uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Interdyscyplinarnej w III Pracowni Interdyscyplinarnej  Tkaniny Artystycznej prof. Lilli Kulki. W latach 2009–2015 pracowała w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku wzornictwo. W latach 2001–2003 studentka Instytutu Historii Sztuki na UJ. W 2012 r. obroniła doktorat w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw. Uczestniczka ok. 80 wystaw zbiorowych oraz autorka 6 indywidualnych pokazów. Ważniejsze to: 2010 – Galeria Gardzienice i Galeria Labirynt, Lublin; 2016 – galeria Instytutu Polskiego w Bratysławie, Galeria Malarstwa w ASP w Krakowie, Galeria Sztuki w Legnicy. Ważniejsze nagrody: 2015 – nagroda Instytutu Polskiego w Bratysławie na Międzynarodowym Triennale Tkaniny Textile Art of Today; 2013 – nagroda za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi; 2013 – Nagroda Rektora ASP III stopnia; 2010 – Plakieta Honorowa IAIAP za promowanie współczesnej tkaniny artystycznej poza granicami kraju, wręczona na 3. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Struktury Powiązań, Tkanina Artystyczna, Transformacje; 2009 – nagroda główna w Ogólnopolskim Konkursie Palma już była… za zagospodarowanie wysepki ronda warszawskiej obwodnicy; 2000 – Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Finisaż: 1 lutego 2018 r.

Źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Komentarze