Wielka wojna a sprawa polska

termin: 07.08.2018 godz. 17:00
miejsce: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego, Kęty, Rynek 16
wstęp: wolny
kategoria: spotkania,inne


Projekt Niepodległość PL w kęckim muzeum. Przed nami wykład „Wielka wojna a sprawa polska” dr. Seweryna Gałysza.

 Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach uruchamia Projekt Niepodległość PL, związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkań-prelekcji znawcy tematu będą opowiadać o drogach Polaków (w tym także mieszkańców ziemi kęckiej) do wolności w 1918 r.

Cykl zainauguruje wykład dr. Seweryna Gałysza „Wielka wojna a sprawa polska”. Organizatorzy zapraszają na prelekcję we wtorek 7 sierpnia 2018 r. (godz. 17.00) do sali wystaw czasowych muzeum (Rynek 16, I piętro).

Prelekcja będzie dotyczyła wydarzeń z okresu I wojny światowej; chronologii, strategii i taktyki prowadzenia wojny oraz wyposażenia militarnego poszczególnych armii. Istotnym elementem będzie podejście zaborców do kwestii polskiej – autonomii a nawet ponownego powstania Państwa Polskiego. Poruszony zostanie temat polskich oddziałów zbrojnych w armiach zaborców, jak i w formacjach powstałych na terenie Francji. Wykład o charakterze popularno-naukowym będzie wzbogacony o ekspozycję militariów oraz tablice, pochodzące z wystawy „Wielka Wojna” Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu.

Seweryn Gałysz jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu, podróżnikiem, kolekcjonerem, twórcą kultowego w regionie Kulinarnego Klubu Podróżnika w Wieprzu.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.  Patronat honorowy objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Komentarze