Porozmawiajmy o islamie

termin: 29.11.2017 godz. 16:30
miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 (sala 220)
wstęp: wolny
kategoria: spotkania


Klub Książki zaprasza na dyskusję wokół książki “Rozmowy o islamie”. Wprowadzenie Jarosław Hess. 

Czy ludzie z ISIS są naprawdę religijni? Skąd się biorą muzułmańscy trendsetterzy? „Rozmowy o islamie” to zbiór przewrotnych pytań Wojciecha Cegielskiego i niebanalnych odpowiedzi Katarzyny Górak-Sosnowskiej, które warto poznać, zanim zaczniemy oceniać świat islamu.

Rozmowy o islamie to dialog dwóch osób zawodowo zajmujących się szeroko pojętym światem islamu. Katarzyna Górak-Sosnowska, jako pracownik naukowo-dydaktyczny i autorka wielu poważnych publikacji, głównie bada i opisuje, choć nie stroni też od obserwacji. W tej książce to ona odpowiada na pytania, tłumaczy i prostuje, ale zdarza się jej również podchwytliwie pytać. Wojciech Cegielski − jako dziennikarz często podróżujący po Bliskim Wschodzie – na co dzień obserwuje, bada i relacjonuje, ale jest też mistrzem zadawania pytań. Tutaj też to on je formułuje, ale zdarza się, że czerpiąc z własnych doświadczeń również dopowiada. O czym rozmawiają? O bardzo różnych aspektach współczesnego świata islamu. Niektóre z tych tematów przewijają się codziennie w wiadomościach, inne mogą jawić się jako całkowita nowość. Wszystkie są omawiane rzetelnie i obiektywnie, czego gwarantem są doświadczenie i zawodowa pozycja rozmówców. Czternaście rozdziałów, z których każdy jest odrębną całością, poświęcono m.in. Arabskiej Wiośnie Ludów, samozwańczemu kalifatowi Państwa Islamskiego, kryzysowi uchodźczemu, radykalizmowi i terroryzmowi, miejscu kobiety w islamie, stereotypom, muzułmanom w Europie i w samej Polsce, kulturze konsumpcyjnej, muzułmańskiej bankowości czy arabskim petrodolarom. Są tu więc zarówno tematy bardzo aktualne, jak i ponadczasowe; takie, o których napisano tomy i dopiero pojawiające się w debatach. A każda z tych rozmów jest nieocenioną skarbnicą wiedzy.

Autorzy

Wojciech Cegielski

Wojciech Cegielski (ur. 1977 w Bielsku-Białej) – polski dziennikarz i korespondent zagraniczny i wojenny Polskiego Radia, specjalizuje się w tematyce bliskowschodniej oraz w tematyce związanej z USA i NATO

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ma na koncie także kursy dziennikarskie na Uniwersytecie Karoliny Północnej. W latach 1997-99 pracował w krakowskim radiu RAK (obecnie Radiofonia – Akademickie Radio Społeczne). Przez 6 lat związany z Polskim Radiem Kraków, od 2005 r. pracuje w Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia w Warszawie. Współpracuje z Polsat News, TVN24 Biznes i Świat i TVP Info. Publikował w amerykańskim The Washington Post i izraelskim Haaretz. Wykładowca SWPS Uniwersytetu Spolecznohumanistycznego we Wrocławiu.

Wielokrotny korespondent Polskiego Radia w Iraku (2005-2006 oraz 2008 r.) w Afganistanie (2006–2011 r.).

W październiku 2007 r. przeprowadził wywiad z mułłą Husseinem Gulla, jednym z dowódców talibów w prowincji Helmand w Afganistanie. W maju 2012 przeprowadził wywiad z przywódczynią birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi. Jest także autorem wywiadów m.in. z więzionym w Egipcie dziennikarzem stacji Al-Jazeera Peterem Greste oraz Garim Kasparowem.

Katarzyna Górak-Sosnowska jest ekonomistką i psycholożką, wykładowczynią w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej

Recenzje

Błażej Popławski: Książka w przystępnej formie przybliża świat islamu, obalając przy tym całą masę stereotypów, skrótów poznawczych i zwykłych zafałszowań. W „Rozmowach o islamie” po głowie dostaje się różnej maści orędownikom przeszczepiania rozwiązań charakterystycznych dla demokracji liberalnych poza światem euroatlantyckim. Obrywa się choćby Samuelowi Huntingtonowi i jego – przez lata traktowanej nieomal paradygmatycznie – koncepcji „arabskiej wyjątkowości” (Arab exceptionalism), czyli kulturowo uwarunkowanej odporności na demokrację.

Vajlet: Książka, którą powinien przeczytać każdy. To merytoryczna i poukładana wiedza na temat islamu i muzułmanów. Wyjaśnienie pojęć, przedstawienie historii, zebranie w jedno miejsce najważniejszych informacji związanych z muzułmanami w Europie, terroryzmem, ISIS, prawem koranicznym i wiele, wiele innych. Naprawdę warto, a powiedziałabym raczej, że naprawdę trzeba to przeczytać.

Źródło: Klub Książki

Komentarze