Lipali akustycznie

termin: 28.10.2017 godz. 19:00
miejsce: Rudeboy Club, Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 20
wstęp: 35 zł w przedsprzedaży / 40 zł w dniu koncertu
kategoria: koncert


Zespół Lipali powstał w 2000 r. z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Tomasza Lipnickiego, po rozwiązaniu grupy Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album Li-pa-li w 2000 roku z udziałem muzyków sesyjnych. W nagraniach wzięli udział m.in. klawiszowiec Cezary Morawski i gitarzysta Tymon Tymański.

W 2003 r., na zaproszenie Lipnickiego, dołączyli perkusista Łukasz Jeleniewski i basista Adrian Kulik, z którymi rozpoczął występy jako grupa muzyczna. 27 września 2004 r. nakładem Pomaton EMI ukazał się album pt. Pi. Album został zrealizowany w warszawskim studiu Elektra, we współpracy z producentem Adamem Toczko.

25 czerwca 2007 r., nakładem Frontmusic, ukazał się trzeci album Lipali pt. Bloo. Album był promowany singlem pt. Sen o lepszym dniu. Do tytułowego utworu został zrealizowany teledysk w reżyserii Jacka Kościuszki.

27 marca 2009 r., nakładem wytwórni muzycznej Lemon Records, ukazał się czwarty album grupy pt. Trio. Na albumie ukazała się m.in. interpretacji utworu Biała flaga z repertuaru grupy Republika. W lutym 2010 r. wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku rock.

21 czerwca 2011 r. ukazał się pierwszy album koncertu zatytułowany Akustyk Live. Akustyczny koncert został zarejestrowany w sali koncertowej Polskiego Radia im. S.Lutosławskiego (S1) w Warszawie 16 kwietnia 2011 r.

Ponad trzy lata od wydania Trio zespół wrócił do studia nagraniowego. Płyta 3850 została wydana 1 października 2012 r. Znalazło się na niej 11 nowych utworów. W warstwie muzycznej i tekstowej słychać jak zespół ewoluował, zachowując swój rozpoznawalny rockowy styl połączony z bezkompromisowymi tekstami autorstwa Tomasza Lipnickiego. Pod koniec grudnia 2012 roku, pochodzący z albumu, utwór Najgroźniejsze zwierzę świata stał się oficjalną piosenką 21. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pod koniec września 2014 r. Lipali ogłosiło poszukiwania czwartego członka zespołu. Kilka miesięcy później, 25 lutego 2015 r. ogłoszono, że nowym członkiem grupy został Roman Bereźnicki (gitara, śpiew oraz instrumenty klawiszowe). Czwarty w Lipali jest równocześnie liderem i wokalistą grupy LecteR. W listopadzie 2015 roku ukazał się ich najnowszy album FASADY, który uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku rock.

Jako support wystąpi zespół Holyguns.

Źródło: Facebook

Komentarze