Koncert Kameralny

termin: 17.02.2018 godz. 19:00
miejsce: kościół św. J. Chrzciciela w Bielsku-Białej, ul. św. J. Chrzciciela 14
wstęp: wolny
kategoria: koncert


 

Koncert Szymona Zawodnego (saksofon) i Patryka Podwojskiego (organy) w ramach II Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

W programie: Bach, Faure, Bembinow.

Patryk Podwojski pełni obecnie funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku – Oliwie. Urodził się w Elmshorn (Niemcy). Ukończył  z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w  Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka. W 2016 r. ukończył studia I st. z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dr Hanny Dys i mgr Macieja Zakrzewskiego. Obecnie jest studentem roku dyplomowego. Brał udział w licznych konkursach organowych m.in., Ogólnopolski konkurs młodych organistów w Białymstoku oraz Ogólnopolski konkurs organowy w Olsztynie , którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na ogólnopolskim konkursie organowym w Krasnobrodzie .W 2014 roku zajął I miejsce na XXVI międzynarodowym konkursie organowym w Rumii. W 2015 roku został finalistą IX Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na konkursie organowym “Vox Polonica Petropolis” w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na ogólnopolskim konkursie „Artem Cameralem Promovere” w Mielcu. W 2017 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku, organizowanego przez Filharmonię i Operę Podlaską. Zdobył również ” Złoty Laur Młodego Organisty w Giżycku”. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został osobowością 2015 roku powiatu Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Thierry Escaich, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, prof. Mauricio Croci, dr. hab. Krzysztof Urbaniak, dr. hab. Jarosław Wróblewski, dr hab.Tomasz Orlow, dr Michał , Sietze de Vries , dr Michał Markuszewski. Jest prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej . Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu. Koncertuje aktywnie jako solista i kameralista, współpracuje ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworząc duet “Sound of Fusion”. Pod koniec 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę nagraną  na Wielkich organach archikatedry w Gdańsku- Oliwie.

Szymon Zawodny urodził się 21 stycznia 1992 roku w Sosnowcu. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, gdzie zdobywał wiedzę pod skrzydłami prof. Mariana Kłeczka, a następnie do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, do klasy saksofonu prof. Bernarda Steuera. W 2014 roku ukończył studia I stopnia pod kierunkiem prof. Pawła Gusnara na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2012/2013 studiował w Conservatorium van Amsterdam u prof. Arno Bornkampa. We wrześniu 2016 roku Szymon ukończył cykl studiów magisterskich w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien (dawniej Konservatorium Wien Privatuniversität) w klasie saksofonu prof. Larsa Mlekuscha. Nieustannie doskonali swoje umiejętności na warsztatach saksofonowych prowadzonych przez najlepszych w swojej dziedzinie.

Szymon brał także udział w wielu prestiżowych koncertach w kraju jak i za granicą, takich jak koncert z okazji festiwalu „La follejournee 2014” w Nantes we Francji (2014) i w Warszawie (2014), koncert laureatów Ogólnopolskich Przesłuchań CEA w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie (2010), koncert laureatów Ogólnopolskich Przesłuchań CEA na sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach (2010), koncert Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci na Zamku Królewskim w Warszawie (2011), koncert fundacji Cultura Animi z serii „Mistrz i uczeń” w Pałacu Wilanowskim (2012). Występował także z orkiestrą Filharmonii Narodowej na festiwalu „Warszawska Jesień” jako muzyk doangażowany. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2011) oraz laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” (2012). W 2010 r. został także przyjęty do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dowodem na niezwykły talent Szymona są także liczne nagrody, jakimi został wyróżniony podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów(kilkanaście nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach). Współtworzy kwartet saksofonowy The Whoop Group, z którym zdobywa wiele nagród podczas konkursów.

Komentarze