Kochasz drzewa? Weź udział w konkursie!

termin: 16.11.2017 - 30.11.2017
kategoria: konkursy


Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Zwraca uwagę na drzewa i ich historie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. To także doskonała okazja do promocji swojej miejscowości oraz integracji lokalnej społeczności. Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2018 Gaja czeka do końca listopada.

Jak pisze organizator: – Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Jeśli w Twojej okolicy rośnie takie wyjątkowe drzewo – ten konkurs jest dla Ciebie! Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciem przesłać go na adres e-mailowy: swietodrzewa@klubgaja.pl

Kandydata do tytułu Drzewo Roku 2018 może zgłosić każdy – osoba indywidualna, rodzina, placówka oświatowa, urząd administracji państwowej i samorządowej, instytucja, firma, organizacja społeczna, regionalna i lokalna wspólnota mieszkańców czy grupa nieformalna. Zgłoszenia kandydatów do końca listopada.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury konkursu wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2018. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania w 2018 r. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019.

– Kiedy usłyszałem, że polskie drzewo dąb Józef zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku, zrozumiałem wagę naszych wspólnych działań dla dobra przyrody i ludzi. To wydarzenie potwierdziło, że droga, którą obraliśmy wiele lat temu przynosi wspaniałe rezultaty. Bo jak nie cieszyć się z tego, że pokazaliśmy innym, że kochamy i szanujemy drzewa w momencie, kiedy się ich tyle wycina z chęci zysku i bezmyślności. Jeśli kochasz drzewa, to teraz jest czas dla Ciebie i Twojego drzewa – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

W konkursie Europejskie Drzewo Roku 2017 polski kandydat – dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016 Klub Gaja, zajął I miejsce! W internetowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017 rywalizowało ze sobą 16 drzew z całej Europy. Nasz kandydat zdobył ponad 17 tysięcy głosów. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób.

– W Polsce także mamy piękne drzewa. Waham się, któremu z nich przyznać palmę pierwszeństwa – dębowi, bo dumny i odwieczny, bukowi, bo srebrzysty, a ponadto bieszczadzki czy lipie, brzozie, jodle, jaworowi? A co na to sosny, topole czy modrzewie?  Jest w czym wybierać. Fascynowały mnie nie tylko ich kory ale i przekroje, które fotografowałam i pokazywałam na licznych wystawach, chcąc zwrócić uwagę nie na przydatność – bo to sprawa oczywista – ale na piękno drzew, które tak bardzo współtworzą urodę świata. Kochajmy je i szanujmy, a sprzyjać temu niewątpliwie będzie Konkurs na Drzewo Roku – mówi Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka, ambasadorka konkursu Drzewo Roku.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa. Zgłoszenia do 30 listopada 2017 r.

Więcej informacji: www.swietodrzewa.pl

 

Na zdjęciu: Dąb Józef w Wiśniowej. Fot. Rafał Godek/Klub Gaja

Źródło: Klub Gaja

Komentarze