Film i spotkanie: Tomasz Sommer “Rozstrzelać Polaków”

termin: 20.11.2017 godz. 19:00
miejsce: Klub Miasto, Bielsko-Biała, Plac Mickiewicza 2
kategoria: kino,spotkania


Klub Miasto zaprasza na seans filmowy oraz otwarte spotkanie z Tomaszem Sommerem, scenarzystą i producentem filmu “Rozstrzelać Polaków”. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja.

52 minutowy film to pierwszy na świecie dokument o zbrodni NKWD. Autorem scenariusza jest Tomasz Sommer, reżyserem – Mirosław Majeran.

Dokument przedstawia jedną z ostatnich i być może najkrwawszą z białych plam na kartach najnowszej historii Polski. Chodzi o tzw. Operację polską NKWD – zmasowaną akcję tajnej policji o znamionach ludobójstwa, wymierzoną w Polaków zamieszkujących tereny Związku Sowieckiego.

Operację zleciło Biuro Polityczne KC WKP pod przewodnictwem Józefa Stalina, a zainicjował ją specjalnym ściśle tajnym rozkazem 00485 ówczesny szef NKWD Nikołaj Jeżow. Oprócz nakazu mordowania Polaków, wydano polecenie represjonowania polskich rodzin.

Według dokumentów NKWD skazano niemal 140 tys. osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków – obywateli Związku Sowieckiego, a ponad 28 tys. skazano na pobyt w łagrach. Wyroki wykonywano natychmiast. Masowo deportowano Polaków zamieszkujących Ukraińską SRR i Białoruską SRR, m.in. do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropetrowska. Łączna liczba deportowanych Polaków wyniosła ponad 100 tys.

Autor scenariusza filmu Tomasz Sommer akcją NKWD zajmuje się od lat. W tym czasie wydał zbiór poświęconych jej dokumentów – “Rozstrzelać Polaków – Ludobójstwo Polaków w Związku Sowieckim. Dokumenty z centrali” (2010) oraz zbiór relacji świadków tej zbrodni dokonanej w okresie od sierpnia 1938 roku do października 1938 r. “Dzieci operacji polskiej mówią” (2013).

Sommer to historyk, który jako pierwszy na świecie opisał antypolską operację NKWD, dodarł do dokumentów i świadków – mówi polsatnews.pl reżyser dokumentu, dziennikarz Mirosław Majeran.

Jak wspomina, praca nad dokumentem trwała półtora roku. Autorzy filmu odwiedzili m.in. najważniejsze miejsca pochówku ofiar tej zbrodni – w obwodzie tomskim na Syberii, na Ukrainie i na Białorusi.

Po raz pierwszy publicznie zostaną też pokazane dokumenty przechowywane w Rosyjskim Państwowym Archiwum Kinofotodokumentów (Российский государственный архив кинофотодокументов – РГАКФД) w Krasnogorsku koło Moskwy. Jedną z bohaterek filmu jest prawie 100-letnia pani Maria, mieszkanka Białegostoku na Syberii, która pamięta, jak jej ojca NKWD zabrało z domu.

W tym roku mija 80. rocznica rozpoczęcia tej największej zbrodni stalinowskiej popełnionej na Polakach

Źródło: Klub Miasto

Komentarze