Film o Pieronku wchodzi na ekrany

termin: 18.11.2017
miejsce: Kino Janosik, ul. Sobieskiego 1, Żywiec
kategoria: kino


W sobotę i niedzielę, 18-stego i 19-stego listopada w Żywcu i Krakowie, odbędą się dwa premierowe pokazu filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”. To pierwszy pełnometrażowy dokument o biskupie Pieronku i jego wyjątkowym tacie. W filmie obok biskupa Pieronka i jego brata Mieczysława zobaczymy jeszcze m.in. Jerzego Owsiaka, księdza Adama Bonieckiego, czy redaktora Marka Zająca. A w filmie usłyszymy muzykę Krzysztofa Trebunia – Tutki. Autorem filmu jest Szymon J. Wróbel, który zrealizował wcześniej takie dokumenty jak „Jego Oczami” i „Z domu…”. Ten drugi we wrześniu miał swoją premierę na TVP Kulturze, a pierwszy, przez 3 lata pokazywany w kraju i za granicą, doczekał się swojej książkowej wersji.

Premiera dokumentu odbędzie się 18 listopada w Kinie Janosik w Żywcu i 19 listopada w Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Foto: Dorota Ankudowicz

Pełnometrażowy obraz ma trwać prawie 90 minut. Tytuł wskazuje, że będzie to historia nie tylko o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale i o ojcu biskupa – Władysławie, legioniście, samorządowcu i działaczu na rzecz kultury na Żywiecczyźnie.

Zdjęcia kręcone były w Żywcu i okolicach – m.in. w szkole średniej, do której uczęszczał biskup oraz jego brat Mieczysław, a także w Warszawie i w krakowskim Starym Teatrze.

W filmie usłyszymy muzykę Krzysztofa Trebunia – Tutki.

-Ten film na pewno zaskoczy wielu widzów i będzie pretekstem do wielu ciekawych dyskusji. Myślę, że to dobry czas na taką produkcję. Dlaczego? Również o tym będzie okazja porozmawiać po pokazach premierowych. Zapraszamy wszystkich do Kina Janosik i Kina pod Baranami, a potem na kolejne spotkania – mówi Szymon J. Wróbel.

„Ojciec, czyli o Pieronku” to niezależny film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale nie tylko. Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Spod jego skrzydeł wyszło wielu duchownych, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele. Jaki wpływ na historię, urodzonego w 1934 roku, biskupa Pieronka miało pochodzenie z rodzinnych Radziechowych? Jakie znaczenie miały rodzinne relacje (tata, brat i sam biskup za swoje zasługi otrzymali najwyższe odznaczenia)? Jaki wpływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia wybitnego taty księdza biskupa? Ten film pokazuje historię człowieka, księdza z Żywiecczyzny, mieszkającego na Wawelu(!), który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ten film przypomniana historię Władysława Pieronka, ojca biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce i który zawsze był patriotą.

Plakat do filmu przygotował dr Sebastian Kubica. Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi również wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na Uniwersytetach w Polsce i za granicą m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech i Chile. Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą. Ponadto jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad stu prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. na Węgrzech, w Rumunii, Francji, Finlandii, Iranie, Chinach, USA, Japonii, Korei. W 2008 roku uzyskał roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 roku jest członkiem FECO Poland (Federation of Cartoonists Organizations). Od 2015 roku jest członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale).

O plakacie dr Kubicy pisaliśmy już tutaj.

Źródło: Jego Oczami

Komentarze