Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość

termin: 06.11.2017 - 26.11.2017
miejsce: Książnica Beskidzka, Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 17A
kategoria: inne


W dniach 6 listopada – 26 listopada w Galerii Książnicy Beskidzkiej oglądać można wystawę Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość autorstwa Piotra Wdowiaka.

Patronat nad wystawą objęli: Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

12 maja 2015 r. minęło  80 lat od śmierci, a 4 grudnia br. minie 150 lat od narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego  – syna Ziemi Wileńskiej i Żmudzkiej oraz wielkiego patrioty Polski. Jego serce przestało bić dokładnie w 9. rocznicę przewrotu majowego. Marszałek był kluczową postacią odzyskanej wolności II Rzeczpospolitej oraz architektem ładu politycznego w Europie Środkowo-Wschodniej po traktacie wersalskim.

W odrodzonej po 117 latach zaborów Polsce zajmował najważniejsze funkcje państwowe: Naczelnika Państwa, Marszałka Polski oraz Premiera II RP. Jako wódz sił zbrojnych i polityk musiał zmierzyć się w kraju z liczną opozycją ugrupowań narodowych w tym największej – Narodowej Demokracji tzw. endecji. Wobec tylu oponentów pozostawał przez całe życie wierny wielokulturowości I RP, rodzinnej tradycji niepodległościowej wybudowanej na powstaniach listopadowym i styczniowym.

Opis organizatora

Komentarze