28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

termin: 22.05.2018 - 26.05.2018
kategoria: teatr,inne


Już za kilkanaście dni czeka nas prawdziwe święto teatrów lalek.

 

Od wtorku, 22 maja do soboty 26 maja, na obu scenach Teatru Banialuka, obu Teatru Polskiego oraz w Centrum Kultury im. W. Kubisz zaprezentują się grupy teatralne z 14 krajów świata (Belgii,  Czech,  Finlandii, Francji, Hiszpanii, Izraela,  Japonii, Libanu, Litwy, Norwegii,  Portugalii, Słowacji, Słowenii i Węgier) oraz 6 teatrów z Polski ( Teatr Animacji z Poznania, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Wrocławski Teatr Lalek, krakowski Teatr Figur, Teatr Akt z Warszawy, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Gospodarz festiwalu Teatr Banialuka zaprezentuje, poza konkursem, trzy swoje przedstawienia  : Zieloną Gęś,  Króla Maciusia Pierwszego oraz najnowsza produkcję-przygotowaną we współpracy z francuskim Clastic Theatre, Oresteję?.

Tegoroczna edycja przyniesie spektakle, które w sposób znaczący odznaczają się maestrią animacji  i szacunkiem dla tradycji lalkarskiej (np. Teatro de Marionetas do Porto z Portugalii z przedstawieniem Kitsune oraz Plexus Polaire z Francji z widowiskiem Popioły), spektakle zrealizowane w technice teatru cieni jak Loutkovno Gledališče Ljubljana ze spektaklem Gęś, śmierć i tulipan czy Teatr Figur z Polski – Huljet, huljet), twórców, którzy śmiało eksperymentują z formą (m.in. Cie Alexis Rouvre z Belgii z przedstawieniem Sznury oraz LIVSMEDLET z Finlandii z przedstawieniem Niewidoczne kraje) wreszcie artystów prezentujących odmienne estetyki i style, ale także kultury (m.in. Saruhachi-za z Japonii czy Khayal Association for Art. Education z Libanu).

Jak podkreśla dyrektor festiwalu, Lucyna Kozień: Twórcy spektakli odważnie sięgają po tematy tabu, dotąd w przedstawieniach niemal nieobecne, traktowane marginalnie bądź specjalnie łagodzone – poczucie wyobcowania i samotność, brak akceptacji i tolerancji, piętno inności i wykluczenie, problemy emigracji i imigracji, wojna i terroryzm, odchodzenie i śmierć – jako naturalna kolej ludzkiego życia. Ale także odwieczna potrzeba spełnienia, miłości i akceptacji…  Co istotne,  znakomita większość  spektakli  zagranicznych będzie miała na festiwalu swoje polskie prapremiery. W programie festiwalu obecne są  spektakle adresowane zarówno do widowni dorosłej jak i dzieci i młodzieży.

Uzupełnieniem pokazów będą w tym roku dwa bezpłatne widowiska plenerowe: Ewolucja miłości Michal Svironi Fantasy Theatre  z Izraela  oraz Poza czasem warszawskiego Teatru Akt, imprezy towarzyszące: wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Galerią Bielską BWA – Kono Donkili. Afrykański Teatr lalek, warsztaty przygotowane przez  Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki – Stwórz lalkę, stwórz siebie! oraz zamykający festiwal koncert zespołu Chłopcy Kontra Basia.

 

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwal2018.banialuka.pl.

 

Sprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia festiwalowe  online lub w kasie teatru Banialuka. Więcej informacji uzyskać można także telefonicznie pod numerem 33 815 09 15 oraz mailowo (impresariat@banialuka.pl).

UWAGA, konkurs!

Nasz portal objął patronat medialny nad imprezą.  Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym wygrać można  zaproszenia na festiwalowe spektakle. Szczegóły tutaj.

Informacja o zamknięciu ulic i utrudnieniach w ruchu drogowym w związku z organizacją 28 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej

 

Komentarze