13 września odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca nowy, jubileuszowy sezon w Teatrze Lalek Banialuka. W tym roku Teatr obchodzi swoje siedemdziesięciolecie, a najbliższa premiera spektaklu “Buratino” będzie równo trzechsetną w historii Banialuki. 

W czasie konferencji prasowej Dyrektor Banialuki Lucyna Kozień wspomniała największe sławy, które współpracowały z Teatrem podczas siedemdziesięciu lat jego historii. Wystarczy wspomnieć Krzysztofa Pendereckiego, który napisał 10 kompozycji dla bielskich sztuk; Tadeusza Kantora, tworzącego programy do przedstawień; Gustawa Morcinka, piszącego teksty sztuk czy pracującego w Teatrze Lalek w latach pięćdziesiątych Henryka Machalicę.

Dyrektor Kozień zaprezentowała także jubileuszowy album “Banialuka. Bielsko-Biała. 70 lat”. Na kartach książki znajdują się zdjęcia, dokumentujące siedem dekad historii. Wyjątkowo obszernie ukazane zostało ostatnie 10 lat historii. Po oficjalnej premierze 22 września publikacja będzie dostępna na stronie internetowej www.cyfrowa-banialuka.pl

“Historja ucieszna o zacnej królewnie Banialuce”

Pomysł, aby teatrowi dla dzieci nadać imię Banialuka – na cześć tytułowej bohaterki wierszowanej opowiastki Hieronima Morsztyna (“Historja ucieszna o zacnej królewnie Banialuce ze wschodniej krainy cudownej urody”), wyszedł od Jerzego Zitzmana – jednego ze współzałożycieli bielskiego teatru lalek siedemdziesiąt lat temu. W 1947 roku dwaj młodzi zapaleńcy, miłośnicy sztuk plastycznych i lalek – Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski postanowili założyć, w ówczesnym Bielsku, Teatr Kukiełek Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Banialuka. Od tamtego czasu na bielskiej scenie lalkowej zrealizowano łącznie 299 przedstawień dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwszy spektakl nosił tytuł “O Marysi sierotce i złotookiej sroczce”.

W swej długiej historii teatr był wielokrotnie nagradzany w różnorodnych konkursach teatralnych oraz podczas ogólnopolskich i zagranicznych festiwali. Tylko w ostatnich 15 latach zdobył ponad 30 nagród na festiwalach i przeglądach teatralnych oraz otrzymał m.in.: 11 „Złotych Masek” Nagród Artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego; 13 Atestów – Świadectw Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawanych przez Assitej Polski Ośrodek Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. O randze Teatru świadczy także fakt udziału w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych: m.in. w Edynburgu, Awinionie i Cividale.

Pozarepertuarowa działalność Banialuki obejmuje przede wszystkim aktywność edukacyjną. Co roku organizowanych jest około 150 spotkań przybliżających teatr w formie oprowadzania po „magicznych miejscach teatru” i warsztatów teatralnych.

Istotnym elementem działalności teatru jest organizacja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który odbywa się w cyklu dwuletnim. Od 1966 roku Banialuka gościła około 350 teatrów z kraju i z zagranicy. Kolejna 28.edycja odbędzie się w dniach 22-27 maja 2018 roku.

Najnowsza oferta

Premiera spektaklu, opartego na motywach utworu “Złoty kluczyk czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino Aleksego Tołstoja, odbędzie się 22 września. Ale już 13 września na konferencji prasowej, inaugurującej nowy sezon teatralny, zobaczyć można było fragment przedstawienia w reżyserii Mariána Pecko. Opowiada on historię chłopca z drewna, który wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód, odkrywając czym jest dobro i zło. Pierwowzorem dla Buratina był oczywiście Pinokio Carla Collodiego. “Buratino” to nie tylko historia o przygodach i dorastaniu, lecz także opowieść o teatrze. Twórcy lalek i dekoracji (Eva Farkašová i Pavol Andraško), aby podkreślić teatralny aspekt opowieści, dosłownie zbudowali teatr w teatrze. W widowisku aktorzy wykorzystują ponad trzydzieści różnego rodzaju lalek (marionetki, pacynki, jawajki, lalki zmechanizowane i trikowe). Więcej o spektaklu tutaj.

Z okazji nowego sezonu Banialuka podjęła kilka akcji promocyjnych. Od końca tego miesiąca dostępna będzie tzw. “książeczka teatromana”. Przy wejściu na spektakl widz otrzyma wpis do książeczki. Po sześciu wejściach przysługuje siódme gratis. Jest też oferta dla przedszkolaków. Przedszkole, którego podopieczni wykażą się największą frekwencją, nagrodzone zostanie gościnnym występem aktorów na miejscu, w przedszkolu. Najmłodsi zobaczą spektakl “Trzy świnki“. Dodatkowo będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych.

Tomasz Wawak

źródło: Banialuka 

Komentarze