Zbigniew Blukacz – Tylko malarstwo

W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej trwa wystawa „Tylko malarstwo” Zbigniewa Blukacza. Ekspozycję wypełniają obrazy z dwóch cykli: „Optyka pamięci” i „Archetypy pejzażu”.

Sam artysta dzieli się z nami taką refleksją na temat pejzażu: „Niebo, morze, drzewa, przestrzeń pól istniały, gdy jeszcze nie było naszej cywilizacji, gdy nie było nas. To świat, który nas przyjął i który nas odrzuci, jeżeli na czas nie zmądrzejemy. Penetrowany przez artystów przez setki, tysiące lat, z pozoru archetypiczny, oczywisty, a obserwowany w większym skupieniu: niepowtarzalny, wielokrotny, nieskończenie bogaty, zachwycający. Przecież na zwykłej łące rosną prawdopodobnie wszystkie możliwe równania matematyczne”.

Zbigniew Blukacz − urodzony w Pankach w 1961 roku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w latach 1981-1986; dyplom w pracowni projektowania graficznego prof. Adama Romaniuka i pracowni malarstwa prof. Jacka Rykały (1986). W 1988 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni; prowadzi Pracownię Malarstwa III na ASP w Katowicach; profesor zwyczajny. Swoje prace prezentował na 23 wystawach indywidualnych. Brał udział w około 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Wystawa czynna jest do 7 maja.

Galeria Bielska BWA
Usłyszeć Ziemię – Instytut Sztuki i Instytut Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie

Na wystawie można zapoznać się z efektami projektu Akademia Dźwięków Ziemi, którego realizacja rozpoczęła się 10 lat temu. Sala galerii przekształciła się wSynestetyczną Salę Koncertową Dźwięków Ziemi. Widzowie mogą obejrzeć ceramiczne instrumenty i obiekty dźwiękowe, nawiązujące m.in. do instrumentów z różnych kultur. Zwiedzający mogą także usłyszeć przetworzone elektronicznie dźwięki, które wydają prezentowane instrumenty i obiekty oraz obejrzeć zdjęcia przedstawiające artystów ceramików podczas pracy twórczej. Fotografie prezentowane są poprzez wizualizację stereoskopową.

– „Wystawa prezentuje projekt dotyczący konstruowania ceramicznych obiektów dźwiękowych zrealizowany na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wzięli w nim udział wykładowcy i studenci Instytutu Sztuki oraz Instytutu Muzyki, skupiając swoją uwagę na niekonwencjonalnych cechach wypalonej gliny, na jej właściwościach akustycznych – na brzmieniu – wyjaśnia kuratorka wystawy dr hab. Małgorzata Skałuba-Krentowicz.

Wystawa trwa do 7 maja.

W poniedziałek, 1 maja i w środę, 3 maja Galeria Bielska BWA jest otwarta w godz. 10.00–18.00.

Tekst i zdjęcia: Galeria Bielska BWA.

Komentarze