Jaromir Nohavica – bard zarówno Czechów, jak i Polaków – zagrał fantastyczny koncert w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza. Występ Nohavicy był ostatnim wydarzeniem w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic.

Jak powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Legoń: – W przypadku tego artysty publiczność dopisała w 101 procentach. Dodajmy, że była to publiczność z obydwu stron Olzy, a wolnych miejsc na koncert nie było już od kilku tygodni.
Nohavica rozpoczął występ od znanej wszystkim fanom piosenki “Tesinska”. Cały koncert był kompilacją utworów z początku kariery Nohavicy oraz pochodzących z ostatnich lat. Artyście akompaniował na akordeonie i fortepianie Robert Kuśmierski.
Nohavica zapowiedział na początek listopada premierę nowej płyty pod tytułem „Poruba”. Potwierdzeniem zapowiedzi było premierowe wykonanie jednego z utworów, pochodzącego z tego albumu.
Jak zwykle, koncert uzupełniła “konferansjerka” Nohavicy, prowadzona ze swadą i lekkością, okraszona porcją czeskiego humoru. Występ zakończył się podwójnym bisem, a publika pożegnała artystów owacją na stojąco.

Finałowe wydarzenie festiwalu było także okazją do wręczenia statuetki Złamanego Szlabanu – nagrody dla najlepszych spektakli. Otrzymało ją przedstawienie “DO DNA” w reżyserii Ewy Kaim, wykonywane przez studentki i studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawnej PWST).  Tuż za nim uplasowały się dwa przedstawienia czeskie: „Olga (Horrory z Hrádečku)” i „Kočičí hra”. Nagrodę wręczyli honorowi patroni festiwalu burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, starosta Czeskiego Cieszyna Vít Slováček oraz przybyły na koncert wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.  

Tekst i zdjęcia: Damian Żbel

Komentarze