W sobotni wieczór zespół Dikanda przeniósł publiczność z bielskiego Metrum Jazz Club wprost na bezdroża Bałkanów, Bliskiego Wschodu i Indii. Był to drugi koncert trasy, zorganizowanej na dwudziestolecie zespołu. Publiczność wysłuchała m. in. materiału z najnowszej płyty “Devla, Devla”. 

Popularność Dikandy na scenie muzyki folkowej już dawno wyszła poza granice Polski. Zespół cieszy się popularnością zagranicą – koncertował już m. in. w Szwajcarii (trzykrotny występ na Montreux Jazz Festival), w Niemczech, Grecji i na Węgrzech. Swoją oryginalność grupa zawdzięcza kilku rzeczom. Ewenementem jest fakt, że wokalistki Anna Witczak-Czerniawska i Katarzyna Bogusz część repertuaru wykonują w wymyślonym przez siebie języku. Muzyczna erudycja zespołu robi wrażenie. W poszukiwaniu inspiracji zagłębiają się w słowiańskie kultury Europy Środkowej, by przez Bałkany i Bliski Wschód dojść aż do Indii. Nie brakuje też korzeni afrykańskich (samo słowo “dikanda” w narzeczu jednego z plemion kongijskich oznacza rodzinę). I faktycznie są jak rodzina – Dikanda to jeden organizm, obdarzony wspólną energią, wrażliwością i emocjami, które już od pierwszej nuty udzielają się publiczności.

4 października wnętrze Metrum Jazz Clubu wypełnione było niemal po brzegi. Muzycy zachęcali fanów do wspólnej zabawy, zapraszając do tańca pod sceną. Przez większość koncertu spora część publiczności bawiła się, tańcząc w rytm skocznej muzyki. Poza utworami z 20 lat istnienia zespołu, Dikanda zaprezentowała też najnowszy repertuar z tytułowym “Devla, Devla” oraz chwytającą za serce “Miłością” na czele. Orientalny zaśpiew wokalistek w połączeniu z góralskimi skrzypcami, bałkańską trąbką, gitarą elektryczną i akustyczną, kontrabasem oraz bębnami dały niesamowity efekt.

Na bis publiczność doprosiła się utworu “Winko” z zapadającym w pamięci tekstem:

“Nie pijże ty chłopie wody
Bo ta woda tobie szkodzi
Lepiej ty się napij wina
To jest lepsza medycyna

Nie pijże ty chłopie wódki
Bo od wódki rozum krótki
Lepiej ty się napij wina
To jest lepsza medycyna”

Zobacz też konkurs naszego portalu z płytą “Devla, Devla” do wygrania!

Tekst i zdjęcia: Tomasz Wawak

Komentarze