14 października premiera monodramu “Wanda”, o którym już mieliśmy okazję pisać. Bohaterem jest oczywiście Wanda Rutkiewicz – legenda polskiego himalaizmu, która dwadzieścia pięć lat temu zaginęła w czasie wyprawy na Kanczendzongę.

Spektakl o kobiecie stworzyły cztery kobiety. Reżyserką jest Maria Sadowska, w ostatnim czasie najbardziej znana ze swojego filmu o Michalinie Wisłockiej pt. “Sztuka kochania”. Druga reżyserka to Joanna Grabowiecka, której przedstawienia prezentowano m. in. we Francji, Niemczech i Serbii. Tekst stworzyła Wiesława Sujkowska – autorka tekstów, piosenek, książek poetyckich, a także wydawca i scenarzystka. Główną rolę zagrała Anita Jancia-Prokopowicz, znana fanom Teatru Narodowego w Bielsku-Białej z takich sztuk jak: “Z twoją córką? Nigdy!”, “Boeing, Boeing”, “Wszystko w rodzinie”. Grała także w serialach “Wataha”, “Szpilki na Giewoncie”, “Na dobre i na złe”, “Barwy szczęścia” oraz w “Sztuce kochania” Sadowskiej.

11 października podczas spotkania czterech artystek z prasą, reżyserka Maria Sadowska opowiadała o kulisach powstania spektaklu. – W teatrze, obok reżysera, drugą ważną osobą jest autor tekstów. Niestety Wiesława Sujkowska nie mogła być z nami cały czas, więc zaprosiłam Joasię Grabowiecką jako “współreżyserkę”. Ja myślę jak filmowiec, a ona jak człowiek teatru. To mogło się różnie skończyć, ale współpraca układała się wspaniale. Ta sztuka jest moim Mount Everestem. Więc można powiedzieć, że razem zorganizowałyśmy kobiecą wyprawę w Himalaje – mówiła Sadowska.

Dziennikarze mieli okazję obejrzeć dwa fragmenty sztuki na małej scenie teatru. Opowiadały o wspomnieniach tytułowej bohaterki, pierwszej wspinaczce czy emocjach związanych z tragiczną śmiercią kobiecej wyprawy himalaistek radzieckich. Sztuka pokazuje Wandę Rutkiewicz jako kobietę, walczącą o swoją pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Pokazuje jej fascynację górami i przełamywaniem kolejnych barier. Ale ukazuje też drugą stronę medalu – cierpienie, samotność, niezrozumienie.

 – Chciałam pokazać, że podział na mężczyzn i kobiety nie wyczerpuje różnorodności ludzkich osobowości, a kobieta może mieć wiele cech, przypisywanych mężczyznom. I na odwrót. Postać Wandy jest tego doskonałym przykładem – mówiła Maria Sadowska.

Twórcy:

  • Tekst – Wiesława Sujkowska
  • Reżyseria – Maria Sadowska, Joanna Grabowiecka
  • Scenografia, kostiumy, wideo – Ilona Binarsch
  • Muzyka – Maria Sadowska

Obsada:

Premiera: 14 października

Tekst i zdjęcia: Tomasz Wawak

Komentarze