Wracają “Czuli barbarzyńcy”

termin: 24.05.2018 godz. 17:30
miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Bielsko-Biała, ul. Komorowicka 48
wstęp: wolny
kategoria: spotkania


Uczestnikom spotkań cyklu „Czuli barbarzyńcy” Aleksandra Kaczorowskiego przedstawiać nie trzeba – gościć w Bielsku-Białej wielokrotnie – a wielbicielom literatury czeskiej nie musimy tłumaczyć, kim był Ota Pavel. Szerszemu gronu czytelników w Polsce książka Śmierć pięknych saren nie jest jednak dobrze znana, mało też na ogół wiadomo o postaci jej autora. Tymczasem na życiu Oty Pavla wycisnął piętno wiek XX, jego prozę można czytać jako opowieść o pięknie i goryczy wspominania, o utracie i próbach ocalania własnego świata wbrew ciśnieniu dziejów. Dziennikarz sportowy, cierpiący na zaburzenia psychiczne, których tło stanowi Holokaust i doświadczenia jego rodziny podczas II wojny światowej, a jednocześnie wrażliwy, utalentowany pisarz, w krótkich opowiadaniach ukazujący to, za czym po trosze tęskni każdy człowiek – jest bohaterem nowej książki Aleksandra Kaczorowskiego.

Splot literatury, życia i historii interesował Aleksandra Kaczorowskiego już wcześniej, a szczególny wyraz znalazło to w biografiach Václava Havla i Bohumila Hrabala. Życie Oty Pavla umożliwia mu podjęcie tego tematu po raz kolejny. Dociekliwie i cierpliwie śledzi jego losy, odkrywa źródła, wnika w głąb, by przede wszystkim spróbować zrozumieć człowieka i pisarza. Kaczorowski dał się bowiem poznać jako biograf, który na własnej skórze doświadcza świata swego bohatera, który nie pisze opowieści wyłącznie przy biurku, ale idzie śladem, by jak najwięcej o opisywanym człowieku powiedzieć, by możliwie wiernie oddać rzeczywistość, by rozproszyć mgłę, wyjaśnić i skorygować narosłe i powierzchowne sądy. Jak w Słodkiej apokalipsie – biografii Hrabala – drogę rozpoczyna od dociekania okoliczności śmierci Oty Pavla. Będziemy rozmawiać o tym, jak powstawała opowieść o Pavlu, o rozterkach, sukcesach i niepowodzeniach biografa, o fascynacji i przygodzie, jaką jest wchodzenie w los drugiego człowieka.

Premiera książki Ota Pavel. Pod powierzchnią (Wydawnictwo Czarne), przewidziana jest na 16 maja – nasze spotkanie będzie zatem jedną z pierwszych rozmów jej poświęconych. Aleksander Kaczorowski o swojej pracy mówi zawsze ciekawie, z pełną rzetelnością, ale i ciepłym humorem, który czyni jego bohaterów bliskimi nam wszystkim.  Gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniu, zarówno naszych wiernych sympatyków, jak i wszystkich zainteresowanych literaturą czeską, opowieściami o życiu i twórczości.

Spotkanie odbędzie w czwartek, 24 maja 2018 r., o godzinie 17.30 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej (ul. Komorowicka 48, I piętro). Na miejscu będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie oraz oczywiście autograf :-). Zapraszamy serdecznie!

Komentarze