Walentynkowe warsztaty

termin: 14.02.2017 godz. 16:00
miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
wstęp: bezpłatny
kategoria: inne


Zapraszamy na walentynkowe warsztaty gry na piszczałkach i fujarkach. Podczas warsztatów będzie można poznać również specyfikę tych instrumentów i proces ich tworzenia. Poza tym na każdego, kto tego dnia pojawi się w Bibliotece Publicznej w Lipowej, będzie czekał owocowy upominek.

Warsztaty poprowadzi Sylwek Opocza – Białas, który od 5 lat tworzy fujarki i piszczałki m.in. Dwojnice, Piscołki jednootworowe czyli Dutki, Wabiki, czy Fujarki sześciootworowe.

Instrumenty dęte piszczałkowe są jednymi z najstarszych na świecie. Prawdopodobnie pierwsze z nich wykonywane były z kości zwierzęcych. Do tej pory archeolodzy odnajdują kościane, piszczelowe rurki uznawane za instrumenty sprzed tysięcy lat. Niestety drewno nie jest tak trwałym materiałem, jak kość zwierzęca i w warunkach atmosferycznych bez konserwacji szybko ulega zniszczeniu. Dlatego też trudniej jest odnaleźć wzorce, które mogą posłużyć w celu rekonstrukcji instrumentów.

Natomiast pewne jest, że muzyka, również ta grana na piszczałkach często towarzyszyła wydarzeniom związanym ze świętem miłości, choć nie zawsze nazywały się one walentynkami.

Zapisy na warsztaty w Gminnej Bibliotece Publicznej lub mailowo s.wrobel@lipowa.pl .

 

Komentarze