Wakacyjne zwiedzanie w Galerii Bielskiej BWA

termin: 30.06.2017 - 20.08.2017
miejsce: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
wstęp: 1 zł
kategoria: inne


Na czas wakacji Galeria Bielska BWA zaprasza do zwiedzania 13. Wystawy Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Bielski pokaz kolekcji prezentuje prace 41 artystów, zróżnicowane pod względem środków wyrazu, od obrazów olejnych poprzez rysunki, gwasze, akwarele, kolaże i fotokolaże po wideo, instalacje i obiekty przestrzenne.

Wśród prac, które można oglądać w Bielsku-Białej są dzieła artystów o międzynarodowej renomie, m.in. rzeźba „500 x 40 x 40” Mirosława Bałki, stworzona z klepek podłogi warszawskiej Galerii Foksal , „Plażowicze” Pawła Althamera, rzeźba „Ruiny” Moniki Sosnowskiej oraz monumentalna kompozycja Leona Tarasewicza – dar Ministra Kultury na inaugurację kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

W bielskiej galerii można również zobaczyć, zajmującą dużą przestrzeń, instalację „Ćwiczenia neoplastyczne” Grzegorza Sztwiertni; pracę zatytułowaną „Żółw” Stanisława Koby – pierwszy dar, który do małopolskiej kolekcji przekazał twórca oraz fotografie barwne z cyklu „Stopklatki” Marii Pyrlik (artystka wzięła udział w otwarciu pokazu kolekcji w Bielsku-Białej).

Małopolska kolekcja gromadzi dzieła, które powstały po roku 1989 nie tylko w Polsce, ale również w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W Galerii Bielskiej BWA prezentowana jest również twórczość artystów zagranicznych, m.in. Czecha Krištofa Kintery „Revolution”  (przedstawiająca figurkę chłopca uderzającego głową w ścianę), Słowaczki Pavlíny Fichty Čierny film wideo „Transport”, czy Ukraińca Sergija Czajki zestaw obrazów „Widokówki”.

Kolekcja, której założeniem jest gromadzenie dzieł powstałych po 1989 roku i dokumentowanie ważnych zjawisk w sztuce współczesnej, liczy obecnie blisko 450 obiektów wystawowych ponad 50 autorów i zespołów autorskich. Pierwszymi partnerami fundacji w tworzeniu kolekcji byli artyści, którzy przekazywali swoje dzieła w darze.

Bielski pokaz małopolskiej kolekcji jest jedną z trzech największych jej prezentacji spośród dotychczasowych 13 pokazów w Polsce i za granicą. Otwarcie ekspozycji,  w piątek 30 czerwca, poprzedziło oprowadzanie przez kuratora wystawy Jana Trzupka. Wernisaż zakończył performans mieszkającej w Krakowie japońskiej artystki Miho Iwaty, której prace również są w kolekcji Małopolskiej Fundacji.

Wystawę z kolekcji małopolskiej można oglądać w Galerii Bielskiej BWA do 20 sierpnia. Co kilka lat w galerii pokazywane są najciekawsze polskie kolekcje sztuki aktualnej. Dotychczas były to: kolekcja Galerii Arsenał z Białegostoku (2006), Śląska Kolekcja Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” (2007), Kolekcja Banku ING (2009) oraz Kolekcja Dzieł Sztuki Bożeny Kowalskiej (2010). Galeria Bielska BWA ma również swoją kolekcję sztuki, którą prezentowała już wielokrotnie w Bielsku-Białej oraz w Jaworznie, Łodzi i Koszęcinie. W tym roku po raz pierwszy jest pokazywana za granicą − od 27 lipca będzie prezentowana w czeskim Zlinie. Jesienią zostanie pokazana w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Komentarze