Święto Drzewa w Bielsku-Białej

termin: 13.10.2017
miejsce: Arboretum Nadleśnictwa Bielsko w Wapienicy
kategoria: inne


Klub Gaja, Miasto Bielsko-Biała i Nadleśnictwo Bielsko zapraszają na inaugurację 15. edycji Święta Drzewa w Arboretum Nadleśnictwa Bielsko w Wapienicy. Nawiązując do tegorocznego hasła święta ”Drzewo-przyjaciel”, tematem przewodnim będą korzyści, jakie dają nam drzewa.

Święto Drzewa to dobra okazja by zwracać uwagę mieszkańców na ważną rolę drzew, w szczególności w miastach. Drzewa w mieście pełnią nie tylko ważną funkcje przyrodniczą, ale wpływają także pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze. Sprawiają, że przestrzeń wokół nas staje się przyjaźniejsza i po prostu piękniejsza.

Drzewa wspierają nas w każdym elemencie życia społecznego i gospodarczego. Zapominamy o tej prawdzie i nie dostrzegamy na co dzień naszej z nimi współzależności. Święto Drzewa ma nam o tym przypominać, w szczególności przed nadchodzącym sezonem grzewczym związanym z zanieczyszczeniem  powietrza – przypomina Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W wydarzeniu wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 32 w Bielsku-Białej, gdzie Klub Gaja prowadził warsztaty edukacyjne poświęcone roli i znaczeniu drzew w szczególności w mieście. Uczestnicy Święta Drzewa będą mogli zagrać w plenerowe domino i poznać gatunki drzewa i krzewów oraz samodzielne wykonać nadruk „Drzewa przyjaciela” na torbach bawełnianych wielokrotnego użytku.

Akcja edukacyjna Święto Drzewa w Bielsku-Białej dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie happening Walka smoka ze smogiem, organizowany we współpracy z Stowarzyszeniem „Region Beskidy” w ramach mikroprojektu Powietrze nie zna granic. 

Wydarzenie zakończy się sadzeniem szpaleru buków przy parkingu Leśnym Wapienica (wejście do doliny) wraz z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi. Posadzone buki zostaną dopisane do licznika posadzonych drzew na swietodrzewa.pl  Dzięki programowi Klubu Gaja i zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób posadzono już ponad 811 tysięcy drzew. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, dopisując go do licznika posadzonych drzew.

Więcej informacji na stronach:

swietodrzewa.pl

klubgaja.pl

Opis organizatora

 

Komentarze