Śląsk – obrazy nieuchwycone

termin: 29.08.2017 - 24.09.2017
miejsce: Klubokawiarnia Aquarium, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
kategoria: inne


Premierowa wystawa fotografii Wojtka Kukuczki tematycznie związanych z bardzo bliskim artyście Śląskiem. Zdjęcia prezentowane będą w technice własnej, którą artysta nazywa fotografią ciągłą.

Śląsk inspiruje mnie od lat, a właściwie mimowolnie zmusza do fotografowania. Przygodę ze zdjęciami rozpoczynałem właśnie dokumentując okoliczne ulice, fabryki, familoki, ludzi. Fotografuję szerokie spektrum postaci różnych prominencji: robotników, handlarzy, uczniów i seniorów. Interesuje mnie jak najszerszy przekrój społeczny, osadzony w typowej śląskiej estetyce, znanej chociażby z obrazów Michała Cały. – mówi Wojtek Kukuczka.

„Śląsk – obrazy nieuchwycone” – tytuł wystawy w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej – nawiązuje do istoty fotografii, którą określił Henri Cartier-Bresson, jeden z najważniejszych fotografów XX wieku, uważany za ojca fotoreportażu, tj. do momentu zapadnięcia migawki i zatrzymania na zdjęciu czasu (H. Cartier-Bresson, „Decydujący moment”). Wojtek Kukuczka zastanawia się, czy zatrzymany w kadrze obraz mógłby jednocześnie być ciągły, czy decydujący moment można by rozciągnąć w czasie.

Punktem wyjścia jest fotograficzny zapis, jednak nie w kontekście rezultatu, ale procesu. Moment ekspozycji, a więc czas pomiędzy otwarciem i zamknięciem migawki. Jest on rejestrowany za pomocą techniki własnej, którą nazywam fotografią ciągłą. Oscyluje ona na pograniczu fotografii i filmu, pozwalając na rejestrację momentu stwarzania fotograficznego obrazu. – wyjaśnia artysta.

W Galerii Bielskiej BWA jego prace będą prezentowane z wyświetlaczy LED. Wystawa jest zwiastunem projektu, realizowanego przez artystę jako praca doktorska na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Witolda Jacykowa.

Wojtek Kukuczka (rocznik 1984) ukończył studia na wydziale Fotografii i Multimediów w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2009). Główne obszary działania artysty to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne, film. Uczestniczył w ponad 50 wystawach fotograficznych, w tym 16 indywidualnych. Jest laureatem nagrody za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju (2010); założycielem katowickiej Galerii Negatyw i prezesem Fundacji Wielki Człowiek, zainicjowanej przez rodzinę wybitnego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki – ojca artysty.

Wystawa „Śląsk – obrazy nieuchwycone” w Galerii Bielskiej BWA w Klubokawiarni Aquarium potrwa do 24 września br.

Więcej informacji na stronie Galerii Bielskiej BWA.

Opis organizatora.

Komentarze