Selma Kurz: operowa wizytówka Bielska-Białej

termin: 19.10.2017 godz. 17:00
miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Bielsko-Biała, ul. Komorowicka 48
wstęp: wolny
kategoria: spotkania


Historia Selmy Kurz to gotowy scenariusz na film. Już sama podstawowa narracja, o tym jak młoda dziewczynka pochodząca z biednej żydowskiej rodziny podbija sceny Europy i staje się najbardziej rozpoznawalną gwiazdą opery początku XX wieku, budzi podziw i ciekawość.

W jej życiorysie są mocne porywy serc, walka z konkurencją, procesy sądowe, konflikty z dyrektorami oper oraz urzędem skarbowym. Kiedy do tego wszystkiego dodamy z jednej strony liczne akcje charytatywne, wspomaganie czerwonego krzyża, a z drugiej astronomiczne gaże i „gwiazdorzenie” to pojawia się nam postać wielkiej primadonny w całej okazałości. Bowiem jak mówią znawcy tego środowiska, bycie najlepszym na scenie, to podziw przyjaciół i publiczności, koszmar konkurencji i zawistników oraz „krzyż pański” impresario.

Jaką była naprawdę Selma? Co ją motywowało, a co sprawiało smutek? Kto pomógł jej w drodze na szczyt oraz w jaki sposób i jak radziła sobie z popularnością opowie Jacek Kachel, historyk i dziennikarz, który zaprezentuje szkice historyczne z jej życia.

Opis organizatora

Komentarze