Oresteja?

termin: 16.03.2018 godz. 9:00 i 18:00
miejsce: Teatr Banialuka, Bielsko-Biała, ul. Mickiewicza 20
wstęp: 26 zł - bilet indywidualny-młodzież, 30 zł- bilet indywidualny-dorośli, 20 zł - bilet grupowy
kategoria: teatr


Francuski reżyser Francois Lazaro realizuje w Teatrze Lalek Banialuka inscenizację jednego z najstarszych tekstów teatralnych – Oresteję Ajschylosa. Jednak już na początku pracy nad spektaklem zrodziło się pytanie: co wiemy o tragedii greckiej? Odpowiedź jest krótka – niewiele. Pomimo licznych badań i opracowań teatr starożytny, który uważamy za jeden z filarów kultury europejskiej, nadal pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Co więcej dotychczasowe ustalenia i teorie są stale kwestionowane.
Reżyser nie podejmuje próby odtworzenia tragedii greckiej, ale wykorzystuje ją, aby przywołać pewne archetypy. Tworzone na scenie sekwencje budowane są na bazie szczątków zdarzeń, niedopowiedzeń i wiadomości przekazywanych przy użyciu komunikatorów internetowych. Za pomocą prymitywnych gestów inspirowanych obrazami zaczerpniętymi z historii sztuki, tworzone są uniwersalne znaczenia, przekazywane są emocje i uczucia. Do budowania „ruchomych obrazów” wykorzystywana jest minimalistyczna scenografia, w której odnajdziemy eksponaty z sal muzealnych – arcydzieła sztuki starożytnej, ale także kostium i lalki teatralne. Nieocenioną rolę w tworzeniu atmosfery spektaklu odgrywa muzyka wykonywana na instrumentach znanych już w starożytności.

Przygotowanie realizowane we współpracy z Clasitc Theatre.

Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych.

Premiera 9 marca 2018.

Oresteja?

  • na motywach Ajschylosa
  • scenariusz i reżyseria François Lazaro 
  • scenografia Sevil Gregory
  • muzyka Krzysztof Maciejowski
  • aktorzy: Małgorzata BulskaMagdalena ObidowskaLucyna SypniewskaDagmara WłoszekZiemowit PtaszkowskiTomasz Sylwestrzak, Ryszard SypniewskiPiotr Tomaszewski

Komentarze