Operacja Południe

termin: 15.09.2017 - 17.09.2017
miejsce: Poligon Wojskowy na bielskich Błoniach, ulice Bielska-Białej
kategoria: inne


Zapraszamy wszystkich miłośników militariów do udziału w XVII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Militarnych „Operacja Południe”.

Impreza plenerowa, zlotowa o charakterze historyczno-kolekcjonerskim skupiająca miłośników i kolekcjonerów pojazdów militarnych i starej techniki wojskowej.
Impreza ma na celu:
– wyłonienie najcenniejszych eksponatów z punktu widzenia historyczno-restauratorskiego,
– szerzenie i promocje zainteresowań militarno-kolekcjonerskich w atmosferze pokojowego wykorzystania starej techniki wojskowej,
– prezentacje pojazdów w ruchu,
– wymianę doświadczeń,
– swobodny dostęp osób zwiedzających do eksponatów.

Jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce i licząca się w Europie.
W poprzednich latach organizatorzy przyjmowali gości z Czech, Słowacji, Austrii, Litwy, Ukrainy, Anglii, Belgii, Holandii i Niemiec. Ponieważ impreza jest bardzo widowiskowa od kilku lat frekwencja przekracza 30 tys. oglądających w ciągu trzech dni trwania zlotu.

Powodem do dumy jest uznanie “Operacji Południe”, przez środowisko militarystów i kolekcjonerów, najatrakcyjniejszym przedsięwzięciem letniego sezonu. W 2016 roku udział wzięło ponad 130 wozów bojowych, a sensacją zlotu był czołg T-55 z okresu wojny w Iraku oraz transporter M-113 wzbudzając ogromne zainteresowanie i będąc obleganym przez fotografów i widzów.

Honorowy patronat nad imprezą objął Jacek Krywult Prezydent Miasta Bielska-Białej.

Baza Zlotu mieści się na bielskich Błoniach, na terenie poligonu wojskowego, gdzie zostaną wzniesione konstrukcje wież wartowniczych, wykopane rowy okopowe, rozciągnięte zasieki, wybudowane bunkry oraz postawione namioty wojskowe, a wszystko po to, aby stworzyć klimat z epoki dla uczestników oraz oglądających.

Tam też odbywać się będą pokazy sprzętu lekkiego i ciężkiego; samochodów wojskowych, czołgów, wozów pancernych oraz widowisko pod tytułem TANKCRASH, czyli spotkanie czołgu z samochodem osobowym.

Głównym punktem widowiskowym zlotu dla wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz turystów jest parada pojazdów militarnych i wozów pancernych głównymi ulicami Bielska-Białej, która zakończy się wystawą na parkingu pod Centrum CASTORAMA. W paradzie uczestniczy 200 pojazdów z różnych epok.
Pokaz ten odbywa się przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Miejskiej Komendy Policji oraz z 18. Batalionem Desantowo-Szturmowym.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Tak było rok temu…

Źródło: Operacja Południe

 

Komentarze