O kulturze wspieranej dialogiem międzypokoleniowym

termin: 19.12.2017 godz. 18:00
miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20, Cieszyn)
kategoria: spotkania


19 grudnia Fundacja Wskazówka organizuje w Świetlicy Krytyki Politycznej spotkanie podsumowujące projekt stypendialny Barbary Wrony, autorki publikacji „Ja i Ty – inaczej My. O kulturze wspieranej dialogiem międzypokoleniowym”.

Spotkanie podsumowujące projekt stypendialny i promujące publikację: „Ja i Ty – inaczej My. O kulturze wspieranej dialogiem międzypokoleniowym”, autorstwa Barbary Wrony.

Moderacja: Ilona Majewska (antropolożka kultury, trenerka umiejętności miękkich, specjalizuje się w obszarach edukacji do równości i wielokulturowości)

Autorka publikacji w trakcie dwunastu miesięcy zrealizowała ponad sześćdziesiąt godzin warsztatów, w których łącznie wzięło udział około 120 osób – seniorów zrzeszonych w organizacjach funkcjonujących na terenach województwa śląskiego (głównie Klubach Seniora i Uniwersytetach III Wieku). „Efektem warsztatów były m.in. historie opowiedziane przez uczestników, które stały się częścią publikacji. Opowieści skupione były wokół tematyki dialogu – jego rozumienia, potrzeby zachowania i umiejętności realizacji w życiu codziennym. Seniorzy uczestniczący w warsztatach definiując dialog, skupiali się głównie na pojęciach takich, jak: szacunek; godność; wartość; otwartość na drugiego człowieka; wdzięczność; porozumienie (międzypokoleniowe, interpokoleniowe, międzypłciowe); okazywanie pomocy; porozumienie bez słów; przyjaźń. Opowiadając historie, kontekstualnie przywoływali wspomnienia odnoszące się do lat dzieciństwa i pokolenia swoich przodków (najczęściej babci)”. Oprócz opowieści w skład publikacji wchodzi także sześć wywiadów przeprowadzonych z osobami doświadczonymi w pracy z seniorami, a także autorskie scenariusze zajęć.

Barbara Wrona: „Z punktu widzenia mojego programu stypendialnego najbardziej interesowała mnie praca z seniorem w zakresie kultury i sztuki, ponieważ głęboko wierzę w to, że wspomniane dziedziny służą rozwojowi, a seniorom wymagającym opieki i pozostającym w zależności funkcjonalnej mogą pomóc w zachowaniu sprawności jak najdłużej”.

Projekt: „Ja i Ty – inaczej My. O kulturze wspieranej dialogiem międzypokoleniowym” Barbara Wrona realizowała w ramach Stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Narodowego Centrum Kultury. Więcej na temat działań autorki można przeczytać na blogu informacyjnym: jaityinaczejmy.blogspot.com

Organizator wydarzenia: Fundacja Wskazówka

Komentarze