Noc spadających gwiazd

termin: 12.08.2017 godz. 20:00
miejsce: Góra Żar, ul. Górska 21, Międzybrodzie Żywieckie
wstęp: wolny
kategoria: inne


Deszcz spadających gwiazd będzie można podziwiać od godziny 20:00 do 6:00 rano. Zdaniem specjalistów, cierpliwi obserwatorzy będą mogli zaobserwować około 100 spadających gwiazd na godzinę!

Obserwacje tegorocznego maksimum roju Perseidów będą nieco utrudnione przez świecący jasno Księżyc. W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie widoczne około 80 proc. jego tarczy.

Jak obserwować niebo? Wystarczy pogodne niebo i oddalenie od świateł wielkiego miasta. Najlepiej znaleźć sobie miejsce na otwartej przestrzeni i odszukać Gwiazdozbiór Perseusza – Perseidy wylatują z tego punktu, a nosi on nazwę radiantu. Jeszcze łatwiej będzie odnaleźć pobliski Gwiazdozbiór Kasjopei, układający się w charakterystyczny kształt litery „W”. Perseidy będą nadlatywać od strony Gwiazdozbioru Perseusza.  Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Źródło: NASA

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Szczegóły na facebookowym wydarzeniu. 

Źródło: www.crazynauka.pl  kiedyjest.eska.pl 

Tomasz Wawak

Komentarze