Międzynarodowe rezydencje artystyczne

termin: 24.08.2017 - 03.09.2017
miejsce: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
kategoria: inne


W lipcu i sierpniu Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej realizuje piątą edycję Międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem 2017”. W tym roku będziemy gościć artystów takich jak: Carmen Moreira i Yoan Robin, a w sierpniu także Derek Tumala z Filipin i Maria Mayoral Moreno z Meksyku.  Finałem Międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem 2017” będzie spotkanie z artystami i ekspozycja w Galerii Bielskiej BWA prac i dokumentacji działań realizowanych w Bielsku-Białej (24 sierpnia – 3 września 2017).

Uczestnicy Międzynarodowych rezydencji artystycznych w Bielsku-Białej mają za zadanie zrealizować co najmniej dwa działania artystyczne w przestrzeni publicznej miasta. Wykorzystując sztukę nowych mediów, m.in. wideoinstalację i mapping 3D, artyści przedstawią swoje pomysły w formie performansu, tańca, pracy audiowizualnej, akcji artystycznej, warsztatu i projekcji filmowej. Wydarzenia i dzieła będą odzwierciedleniem idei rezydencji – ponadczasowym, indywidualnym artystycznym spojrzeniem na aspekty historyczne, kulturowe i społeczne Bielska-Białej.

Carmen Moreira ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na uniwersytecie Mount Allison w Kanadzie (2008) i Londyńską Szkołę Tańca Współczesnego (2011).  Szkoliła się w tańcu współczesnym w Winnipeg i Toronto w Kanadzie. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji charytatywnej SQx Dance Company. Wykorzystując techniki komputerowe, Carmen Moreira stworzyła interaktywne programy edukacyjne oparte na tańcu i kulturze, które dotarły do blisko 200 tys. mieszkańców Kanady. Dla zwiększenia społecznego zaangażowania w sztukę Carmen Moreira wykorzystuje choreologię (naukę o technikach i historii tańca) oraz instalacje wideo. Efekty pracy artystki tancerki prezentowane były w Hiszpanii, Norwegii, Grecji, Portugalii, Islandii, Kanadzie i USA.

Yoan Robin studiował sztukę w Akademii Sztuk Pięknych we Francji oraz typografię i projektowanie graficzne w Belgii. W latach 2013–2017, współpracując w Nepalu z miejscowymi rzemieślnikami, badał i porównywał status pojęć związanych z kulturą i sztuką, takich jak artysta – rzemieślnik; twórca – obserwator. Od czterech lat realizuje projekt ODTWARZANIE/CZYTANIE (PLAY/READ), którego efektem jest interaktywna książka. Na częściowo zadrukowanych stronach pojawiają się filmy, stworzone przez artystę na podstawie sfilmowanych i sfotografowanych widoków, detali, sytuacji, wydarzeń związanych z historiami, które Yoan Robin poznał w Belgii, Francji i Nepalu. Instalacja ma być sposobem na dzielenie się autentycznymi opowieściami i historiami nierealnymi. Projekt będzie kontynuowany w Polsce – w Bielsku-Białej, a później w Seulu.

Dotychczas, od 2011 roku, w bielskich rezydencjach uczestniczyło 23 artystów z 16 krajów, m.in. z Indonezji, USA, Japonii, Grecji, Chile, Pakistanu i Meksyku, którzy zrealizowali ponad sto działań artystycznych. Kuratorką projektu jest Izabela Ołdak, współkuratorką – Justyna Łabądź.

Organizatorem Międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem” jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej.

 

Komentarze