Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata

termin: 24.02.2017 - 23.04.2017
miejsce: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 16
wstęp: według cennika
kategoria: inne


Wystawa fotografii księżnej pszczyńskiej zw. Daisy i jej przyjaciół,  wykonanych na podstawie oryginalnych szklanych negatywów z lat:  1897–1911, pochodzących z słynnego londyńskiego Studia Lafayetteʼa.
Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie we współpracy z Victoria & Albert Museum w Londynie. Postać księżnej Daisy von Pless, od dawna budzi zainteresowanie nie tylko wśród badaczy, ale także wśród publiczności. Jej historia, przypadająca na niezwykle burzliwe dzieje Europy, wciąż inspiruje i rozpala wyobraźnię. Jako kobieta przeszła niezwykłą drogę – od niemal bajkowego życia w sławie, urodzie i luksusie, po samotność, kalectwo i nędzę.

Wystawie będzie towarzyszyć cykl wykładów Marty Dąbrowskiej: “Blaski i cienie życia księżnej pszczyńskiej” (23 luty), “Sekrety pałacowej garderoby – kreacje księżnej Daisy” (8 marca), “Jubilerskie skarby księżnej Daisy” (20 kwietnia).
Marta Dąbrowska – absolwentka historii sztuki oraz architektury wnętrz i wzornictwa. Pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, Delegatury w Bielsku-Białej. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.

Komentarze