Kino w Mieście: “Antychryst”

termin: 07.11.2017 godz. 19:00
miejsce: Klub Miasto, Bielsko-Biała, Plac Mickiewicza 2
wstęp: wolny
kategoria: kino


Jak co tydzień, Klub Miasto zaprasza na pokaz filmowy z cyklu Wtorkowe Kino w Mieście. Tym razem zobaczymy film Antychryst w reżyserii Larsa von Triera.

Antychryst to dramat psychologiczny, zrealizowany w koprodukcji międzynarodowej. Światowa premiera filmu miała miejsce 18 maja 2009 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. W weekend otwierający emisję w Stanach Zjednoczonych obraz uzyskał zysk w kwocie 71 397 dolarów amerykańskich.

Światowej sławy psychoterapeuta i jego młodsza żona, badaczka historii czarownic w średniowieczu, wyjeżdżają do drewnianej chaty w puszczy. Wyjazd ma cel terapeutyczny − oboje stracili synka, co odbiło się szczególnie dotkliwie na psychice kobiety, dręczonej wizjami i koszmarami. Wracają do niej wspomnienia, w tym ostatnie chwile życia dziecka, które wypadło z okna, chwilę wcześniej widząc zbliżenie seksualne rodziców. Dotychczasowa terapia i pobyt w szpitalu nie przynoszą efektów.

Początkowo terapia męża, okupiona ogromnym wysiłkiem obojga, przynosi efekty. Kobieta odkrywa swoje ukryte lęki i powoli wydaje się je przełamywać. Później jednak mroczna strona jej psychiki gwałtownie bierze górę. W ataku szaleństwa kobieta zwraca się przeciwko mężowi.

Zdaniem Larsa von Triera Antychryst jest najbardziej osobistym z wszystkich jego filmów. Reżyser przyznawał w wywiadach, że pisał scenariusz będąc w głębokiej depresji. Realizację filmu nazwał “obłaskawianiem własnych demonów”, porównując swoją pracę do namalowania przez Edwarda Muncha, również cierpiącego na depresję, obrazu Krzyk.

Opis organizatora

Komentarze