Kinga Rataj z zespołem / FADO

termin: 03.11.2017 godz. 20:00
miejsce: Metrum Jazz Club, Bielsko-Biała, ul. Partyzantów 22
wstęp: 25 zł w przedsprzedaży / 30 zł w dniu koncertu
kontakt: sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl / w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65 i 603373590
kategoria: koncert


3 listopada w Metrum Jazz Club wystąpi Kinga Rataj z zespołem, w składzie:

  • Kinga Rataj / głos
  • Marek Bazela / fortepian
  • Witek Góral / gitara
  • Marcin Spera / kontrabas
  • Łukasz Kurzydlo / instrumenty perkusyjne.

Często powtarza, że śpiew był w Niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód” a także dwukrotna zwyciężczyni legendarnego konkursu „Śpiewać każdy może” w krakowskiej Rotundzie.

Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Głowna Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco.

Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce, m.in. dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach, Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie, X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie, Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie, Festiwalu Art Park w Warszawie, I Festiwalu Fado w Grudziądzu, w Filharmonii Kaszubskiej oraz wielu miejscach, od klubów muzycznych, po duże sale koncertowe.

Miarą sukcesu Kingi Rataj jest fakt, że coraz częściej powraca ze swoim koncertem w te same miejsca, jak choćby Ethno Jazz Festival we Wrocławiu, poznański Blue Note, Fado Cafe w Grudziądzu czy legendarna Muzyczna Owczarnia. Swoim zamiłowaniem do Fado podzieliła się również w 8. edycji programu Must Be The Music, gdzie wykonaniem As Meninas Dos Meus Olhos oczarowała zarówno jurorów, jak i publiczność.

W Fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom Fado na Półwyspie Iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status „wideo tygodnia” na Portal do Fado – jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii.

Obecnie w przygotowaniu koncert polski. Niezwykle ważny i przełomowy, gdyż zarówno w warstwie tekstu jak i muzyki prawie w całości napisany dla Kingi Rataj, a premierowe utwory będą jednocześnie zapowiedzią debiutanckiego albumu planowanego na wiosnę 2018.


Źródło: Facebook

Komentarze