Bielska Edycja Krakowskiego Salonu Poezji

termin: 10.12.2017 godz. 11:00
miejsce: Zamek Książąt Sułkowskich, Bielsko-Biała, ul. Wzgórze 16
kategoria: spotkania


Stowarzyszenie Centrum Sztuki Kontrast zaprasza na Bielską Edycję Krakowskiego Salonu Poezji po raz 110. Gościem salonu będzie Józef Baran – polski poeta, mieszkający w Krakowie; autor wielu tomików poezji, tekstów piosenek, dziennikarz.

Tytuł salonu: Taniec z Ziemią – poezja autorska

Organizatorzy: Stowarzyszenie Centrum Sztuki KONTRAST

Józef Baran 

Debiutował w 1969 r. na łamach tygodnika Życie Literackie. Jego poezję odkrył Artur Sandauer, który napisał o nim, że trafia swoją liryką prosto do ludzkich serc. Od 1975 r. w dziennikarstwie, m.in. w Wieściach, później w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Publikował wiersze najczęściej w Tygodniku Powszechnym (od 1974 do 1994), w Nowym Dzienniku (wychodzącym w Nowym Jorku) i w Twórczości.

O jego twórczości pisali w swoich książkach m.in. Artur Sandauer, Jerzy Kwiatkowski, Janusz Drzewucki, Stanislaw Stabro, Bolesław Faron, Julian Kornhauser czy Elżbieta Mikoś.

W 1989 jego wiersze trafiły do programów szkolnych, w następnych latach na matury języka polskiego (m.in. wiersze Apokalipsa domowa, Tańcowały dwa Polaki czy Mam 25 lat). Odtąd są też publikowane w wielu antologiach krajowych i zagranicznych.

Jego wiersze stały się również inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, grupy Pod Budą, Beaty Paluch, Beaty Rybotyckiej, Jakuba Pawlaka, Julii Zaryckiej, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego. Andrzeja Słabiaka, Andrzeja Zaryckiego. Tłumaczone były na 20 języków, m.in. angielski, hebrajski, niemiecki, czeski, rosyjski, hiszpański i szwedzki.

W wierszu Światy napisał:

Można być w kropli wody światów odkrywcą

Można wędrując dookoła świata przeoczyć wszystko

Opis organizatora

 

Komentarze