91. Spotkanie przy armacie: Miasto w cieniu granic

termin: 12.10.2017 godz. 17:30
miejsce: Dom Kultury w Kętach (sala kameralna), ul. Żwirki i Wigury 2a
wstęp: wolny
kategoria: spotkania


Doc. dr Marian Mudryj, prodziekan Wydziału Historycznego Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, będzie gościem październikowego, 91. Spotkania przy armacie. Podczas prelekcji, która odbędzie się nietypowo w sali kameralnej kęckiego Domu Kultury, historyk z Ukrainy opowie o wielokulturowym Lwowie.

Jak sam mówi: pisać o Lwowie „od wewnątrz”, przez żyjącego i pracującego tu, nie jest rzeczą łatwą. Tak samo, niełatwo jest we Lwowie żyć i pracować. To miasto raczej przytłacza, uśrednia, niż tworzy wysokie standardy, a stały element pamięci narodowo-historycznej i porachunków z przeszłością do dna wyczerpuje siły intelektualne i fizyczne. Jak znaleźć w historii Lwowa ideę przewodnią? Przecież tu zawsze było wszystkiego po trochu: moralności, estetyki, ofiarności, poświęcenia, pracy, godności… ale nigdy pod dostatkiem.

O prelegencie

doc. dr Marian Mudryj (ur. 1970) – historyk, absolwent Wydziału Historycznego Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (1992 r.) oraz studiów podyplomowych na tymże Uniwersytecie (1995 r.). W 1997 r. obronił pracę doktorską pt. „Stosunki polsko-ukraińskie w Galicji w latach 1867-1890 – aspekt polityczny”. Od 1995 r. asystent w Zakładzie Historii Najnowszej Ukrainy na wspomnianej uczelni. Obecnie prodziekan Wydziału Historycznego. Stypendysta Fundacji Popierania Nauki Kasa im. Józefa Mianowskiego Uczestnik projektów badawczych, m.in.: Międzynarodowy Projekt Badawczy „Galicja 1772-1918”.

Marian Mudryj zajmuje się głównie historią XIX w., kwestią narodowościową w Galicji, rozwojem ukraińskich aspiracji narodowych i politycznych; znawca historii Lwowa. Należy do grona najlepszych ukraińskich znawców historii Lwowa.

 

Opis organizatora

 

 

Komentarze